Oversigt

  • Indland
  • Udland
  • Debat
  • Video
  • Podcast
180Grader
  • Cookie præferencer
  • Profil
  • Log ind
  • Log ud
  • Registrer
  • Nyhedsbrev
logo
  • Nyheder
    • Indland
    • Indland
    • Politik
    • Samfund
    • Kriminalitet
    • Udland
    • Udland
    • Europa
    • USA
    • Internationalt
    • Erhverv
    • Erhverv
    • Økonomi
    • Tema
    • tema
  • Debat
    • Debatindlæg
    • Læserbreve
    • Debatindlæg
    • Kommentarer
    • Kronikker
    • Blogs
    • Blogs
    • Ledere
    • Ledere
  • Kultur
  • Video
  • Podcast
  • Søg
Kommentarer

Ud med forsvarsforbeholdet

03/01/2021 08:00

180Grader Debat

Har du noget på hjerte? Send dit debatindlæg til debat@180grader.dk.

At have et forbehold som bestemmer hvem vi miltært må samarbejde med, er ligesom at starte en krig med at skyde sig selv i foden. Skulle en militærkonflikt igen bryde ud, bør det danske forsvar ikke starte ud, med begge hænder bundet af reglementer for hvem de må samarbejde med.

Af Sigurd Hilligsø Andersen, Udenrigs- og forsvarsordfører Venstres Ungdom.

At have et forbehold som bestemmer hvem vi miltært må samarbejde med, er ligesom at starte en krig med at skyde sig selv i foden. Skulle en militærkonflikt igen bryde ud, bør det danske forsvar ikke starte ud, med begge hænder bundet af reglementer for hvem de må samarbejde med.

Forbeholdet stammer fra en ikke så fjern fortid. Man levede i starten af 90erne på en rus af den kolde krigs afslutning, og ideen om at demokrati, menneskerettigheder og kapitalismen havde vundet. USA sad tungt på verdensordenen, og vi vidste at vi godt kunne stole på dem. I dag er det bare anerledes. De sidste 28 år har vi oplevet tektoniske ændringer i verdensordenen, på grund af dette, er vi nødt til at revurdere forsvarsforbeholdet, og tage det op til en ny folkeafstemning.

De seneste par år har vist os, hvor skrøbeligt NATO-samarbejdet er. Donald Trump har måske ikke revet alliancen ned, men det er nok mere skyld i manglede politiske visioner og viljestyrke.På verdensplan har kræfter som er i modstand til demokrati og frihandel, vokset sig stærke, alt i mens at demokratiet verdenen over, er i tilbagegang[1].

Den danske udenrigs- og forsvarspolitik har de sidste mange år været udlicitereret væk fra Europa. Dette er bare ikke særligt bæredygtigt længere, eftersom at forudsætningen for at amerikanerne altid kan være der for os er blevet voldsomt udfordret. Det kan godt være at flertallet af de amerikanske vælgere satte kryds ved Joe Biden i november, men hvad vil vi gøre den dag, en isolationist som Trump igen bliver valgt? Danmarks forsvarspolitik burde ikke være fuldstændigt overladt til den amerikanske vælgerskare. 

Formålet ved at afskaffe forsvarsforbeholdet, ville være at supplere det allerede eksisterende NATO-samarbejde, med et sikkerhedspolitiske samarbejde inden for EU’s grænser. Rent geografisk har vi mere tilfælles med de andre europæiske lande, end vi har med amerikanerne, og vi arbejder i forvejen rigtigt tæt på mange andre områder. Det ville faktisk bare være et lille tillæg til det store EU-samarbejde, men det vil betyde alverden for kontinentets sikkerhed. Men først, før at Danmark skal kunne hjælpe med at varetage europæisk sikkerhed, kræver det at forsvarsforbeholdet bliver afskaffet.

Sådan et supplement til NATO-samarbejdet vil være et vigtigt værdiliberalt modspil, i en verden hvor de autoritære kræfter kun bliver stærkere. 

Dette er et debatindlæg indsendt af en af 180Graders læsere. Det er alene udtryk for skribentens holdning. Læs mere om, hvordan du selv kan bidrage med debatindlæg til 180Grader her.


[1] https://www.washingtonpost.com/world/2020/03/05/democracy-is-decline-around-world-trump-is-part-problem/

Kan du lide, hvad du læser? Del gerne artiklen, så endnu flere kan få fornøjelse af den. Tak!

SENESTE NYT

Sammen med Liberal Alliance og Dansk Folkeparti har Venstres formand, Jakob Ellemann-Jensen, og De Konservatives formand, Søren Pape Poulsen, underskrevet et brev, som er stilet til statsminister Mette Frederiksen (S). Her beder de om at få regnet med mulighederne for at fremrykke genåbningen. (Arkivfoto)
Pape og Ellemann : Kom nu i gang med de beregninger så vi kan genåbnet hurtigst muligt

10/04/2021 11:20

Direktør i tænketanken Growz, Allan Holm Nielsen (Cand. Hort. og Ph.d.)
Podcast: Regeringen modarbejder sin egen klimapolitik med tilskud til økologi

09/04/2021 15:50

Hver tiende aktive SF'er har oplevet seksuel chikane. Derfor vil partiet med Pia Olsen Dyhr i spidsen nu sætte ind.
Endnu et rødt parti med problemer med sexchikane: Hver 10. SFer har været ramt

09/04/2021 11:05

Greta Thunberg mener, at man bør udskyde COP26, der står til at blive afholdt i Glasgow i november (Arkivfoto).
Thunberg holder sig væk: COP-møde bliver uden den svenske barnestjerne

09/04/2021 08:56

Privatfoto
Kommunalt gak-gak: Blokerer eftertragtet parkeringsplads for at gøre plads til testbil - som kun kommer 2 timer om ugen

09/04/2021 06:15

Podcast: Almennyttig boligforening rammen om kæmpe politiundersøgelse for korruption i millionklassen

08/04/2021 17:53

Om Kontakt Send debatindlæg
Debatregler Annoncering Privatlivspolitik Arkiv
Log ind Registrer Log ud Profil Nyhedsbrev

© 2021 180Grader - Danmarks Borgerlige Netavis