Ole Sohn: Vores politik hører fortiden til

  - Mange af vores holdninger er ikke fulgt med tiden, siger Ole Sohn, der forlader dansk politik ved næste valg

Ikke angivet Ikke angivet,

14/10/2012

 

- Mange af vores holdninger er ikke fulgt med tiden, siger Ole Sohn, der forlader dansk politik ved næste valg.

Den sidste tid i Folketinget vil jeg bruge på at rejse en debat om, hvad det vil sige at være venstreorienteret i en globaliseret verden. Mange af de holdninger, som vi har, hører fortiden til. Når man lever i en globaliseret verden, er man også nødt til at tilrettelægge en politik, der passer til en globaliseret politik.

Der er en tendens på visse dele af venstrefløjen til at fokusere på de privilegier, som vores forældre har tilkæmpet sig uden at have fokus på, at de kun er kommet ved hårdt slid. Hvis man entydigt fokuserer på privilegierne uden at have tanke for principperne, mister man begge dele.

Det helt afgørende vil være at få fokus på, hvordan vi får skabt nogle flere arbejdspladser og får flere i arbejde. I stedet for kun at kæmpe for højere ydelser til folk på overførselsindkomst. Det er helt hul i hovedet. ...