Oversigt

  • Indland
  • Udland
  • Debat
  • Video
  • Podcast
180Grader
  • Cookie præferencer
  • Profil
  • Log ind
  • Log ud
  • Registrer
  • Nyhedsbrev
logo
  • Nyheder
    • Indland
    • Indland
    • Politik
    • Samfund
    • Kriminalitet
    • Udland
    • Udland
    • Europa
    • USA
    • Internationalt
    • Erhverv
    • Erhverv
    • Økonomi
    • Tema
    • tema
  • Debat
    • Debatindlæg
    • Læserbreve
    • Debatindlæg
    • Kommentarer
    • Kronikker
    • Blogs
    • Blogs
    • Ledere
    • Ledere
  • Kultur
  • Video
  • Podcast
  • Søg

LA-formand anmeldt for racisme

03/12/2010 20:54

_slettet_bruger_1361 Ikke angivet

Jeg har dags dato anmeldt Liberal Alliances formand for Københavns Storkreds, Torben Mark Pedersen, for racisme i henhold til den danske straffelov...

Jeg har dags dato anmeldt Liberal Alliances formand for Københavns Storkreds, Torben Mark Pedersen, for racisme i henhold til den danske straffelovs §266b.

Anmeldelsen er sket med Torben Mark Pedersens accept og er en direkte reaktion på en dom mod Jesper Langballe og på det forrykte i, at ytringer kan være strafbare.

Resten af indlægget er ordlyden af anmeldelsen (inkl. tastefejl),

Til: Østjyllands Politi

Anmeldelse af Torben Mark Pedersen for overtrædelse af overtrædelse af straffelovens §2266b

Undertegnede er d.d. blevet opmærksom på, at Torben Mark Pedersen på internetavisen 180grader.dk har skrevet følgende:

  • "Der er danske fædre, der voldtager deres døtre."
  • "Selvfølgelig skulle jeg ikke have sagt, at der er danske fædre, der voldtager deres døtre, når sandheden i stedet synes at være, at de nøjes med at slå døtrene ihjel - og i øvrigt vender det blinde øje til onklernes voldtægt."

Udsagnene kan findes på internettet på adressen:

http://www.180grader.dk/Politik/naar-fru-justitia-ikke-er-blind

Je mener, at gerningsindholdet til §266b er opfyldt, da udsagnet er fremsat på en offentligt tilgængelig kilde og dermed bevidst søgt udbredt i en videre kreds. Endvidere mener jeg, at Torben Mark Pedersen med sine ytringer forhåner og nedværdiger danske mænd med baggrund i disses nationalitet ved både at beskylde danske mænd for at voldtage deres døtre, dræbe dem og ignorere andres voldtægter mod deres døtre.

Undertegnede finder, at gerningsindholdet er helt på linje med, hvad MF Jesper Langballe d.d. blev dømt skyldig i at opfylde, og det vil derfor krænke min retsfølelse, hvis ikke Torben Mark Pedersen sigtes for overtrædelse af §266b.

Screendump af udtalelserne er vedlagt som bilag.

Med venlig hilsen

Jens Ole Kristiansen

Kan du lide, hvad du læser? Del gerne artiklen, så endnu flere kan få fornøjelse af den. Tak!

SENESTE NYT

Pressefoto fra Statens Serum Institut
Mette F mente kritikere af 30-minutters-regel var utaknemmelige - nu regner SSI på at afskaffe den

22/04/2021 16:58

Folketingets pressefoto af Connie Hedegaard
Klimaforskere rammer konstant forkert: Overdrivelser ødelægger tilliden til klimaforskningen

22/04/2021 10:00

Pressefoto af Mette Frederiksen
Mette Frederiksen om 30-minuttersregel: Kritikere er utaknemmelige

22/04/2021 09:36

Ligeglade med de privates kvaler: Kommunerne og regionerne har hævet udgifterne under coronaen med flere milliarder

22/04/2021 08:25

SSIs pressefoto af leder af Ekspertgruppen, Camilla Holten Møller
Mette Fs coronarådgivere rammer forkert igen og igen : Uden erfaring – og har ikke medregnet basale forhold

22/04/2021 06:15

Folketingets pressefoto af Mette Frederiksen
Mette F kræver brug af mundbind på ubestemt tid og nægter at åbne nattelivet de næste mange måneder – og opfordrer dig til at glemme at holde ferie i udlandet

21/04/2021 17:37

Om Kontakt Send debatindlæg
Debatregler Annoncering Privatlivspolitik Arkiv
Log ind Registrer Log ud Profil Nyhedsbrev

© 2021 180Grader - Danmarks Borgerlige Netavis