Oversigt

  • Indland
  • Udland
  • Debat
  • Video
  • Podcast
180Grader
  • Cookie præferencer
  • Profil
  • Log ind
  • Log ud
  • Registrer
  • Nyhedsbrev
logo
  • Nyheder
    • Indland
    • Indland
    • Politik
    • Samfund
    • Kriminalitet
    • Udland
    • Udland
    • Europa
    • USA
    • Internationalt
    • Erhverv
    • Erhverv
    • Økonomi
    • Tema
    • tema
  • Debat
    • Debatindlæg
    • Læserbreve
    • Debatindlæg
    • Kommentarer
    • Kronikker
    • Blogs
    • Blogs
    • Ledere
    • Ledere
  • Kultur
  • Video
  • Podcast
  • Søg
Politik

Enhedslisten: Ligeløn skal indføres med tvang - for overenskomster har spillet fallit

Ifølge Enhedslistens Pernille Skipper skal en langsigtet plan lukke løngabet mellem kvinder og mænds løn både på det private og det offentlige arbejdsmarked. (Arkivfoto)

Ifølge Enhedslistens Pernille Skipper skal en langsigtet plan lukke løngabet mellem kvinder og mænds løn både på det private og det offentlige arbejdsmarked. (Arkivfoto)

Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

08/03/2021 17:29

Lars Bjørknæs

På Kvindernes Internationale Kampdag kræver Enhedslisten et opgør med den danske model, for at kunne få lige løn mellem kønnene.

Enhedslisten vil have en langsigtet plan, der skal sikre ligeløn mellem kønnene.

Partiets ligestillingsordfører, Pernille Skipper, opfordrer mandag på kvindernes internationale kampdag beskæftigelses- og ligestillingsminister Peter Hummelgaard (S) til at indkalde til forhandlinger om en 2030-plan.

- Det vigtigste er at erkende, at vi har et ligelønsproblem i Danmark. Og at det kræver politisk handling at gøre noget ved det. Det er et politisk ansvar, siger hun.

I gennemsnit er der en lønforskel på 14,5 procent mellem mænd og kvinder på hele arbejdsmarkedet. Det viser tal fra Vive, Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd.

Skipper vil have politisk handling, fordi det ifølge hende ikke er lykkedes at komme uligelønnen til livs ved overenskomstforhandlingerne.

Derfor, mener hun, skal der laves en pulje til overenskomstforhandlingerne.

- Vi har tidligere foreslået, at man laver en lavt- og ligelønspulje, som skal sikre, at der ved overenskomstforhandlingerne reelt er penge, der kan løfte løngabet i de kvindedominerede fag, siger Pernille Skipper.

I sygeplejefaget tjener mandlige medarbejdere omkring fem procent mere end deres kvindelige. Det viser tal fra Dansk Sygeplejeråd.

Og i Sygeplejerådet er man enig med Skipper om, at der skal politisk handling til for at komme løngabet til livs.

Ifølge formand Grete Christensen er det ikke sikkert, at en pulje vil afhjælpe problemet. Hun er glad for Skippers politiske fokus, men mener, at en trepartsforhandling skal til.

- Det er så tydeligt, at problemet ikke kan løses ved overenskomstforhandlinger. Derfor opfordrer vi regeringen til at løfte det ved en egentlig reform, siger hun.

Beskæftigelses- og ligestillingsminister Peter Hummelgaard (S) tager glædeligt imod forslag til at løfte problematikker på ligestillingsområdet.

Men han afviser at ville gå ind i en diskussion om en eventuel trepartsforhandling.

- Det er principielt meget vigtigt, både for regeringen og for mig som socialdemokratisk minister, at det at aftale løn er noget, som arbejdsmarkedets parter gør, og som vi politikere blander os udenom.

Han henviser til, at det i særdeleshed ikke kan komme på tale, mens overenskomstforhandlingerne fortsat er til afstemning.

Undersøgelser viser, at en af hovedårsagerne til det generelle løngab er, at der er overvægt af kvinder i offentlige erhverv.

Ifølge Skipper skal en langsigtet plan også afhjælpe forskellen på det private arbejdsmarked. Her mener hun, at man kan kigge til Island efter inspiration.

Her skal private virksomheder ved lov fremlægge en begrundet redegørelse for lønforskellen, hvis der er en.

- Det gør det nemmere at komme efter de enkelte virksomheder, hvis kvinder ikke får samme løn, men i praksis har det samme uddannelsesniveau, ansvar og evner, siger hun.

I Danmark skal virksomheder med over 30 medarbejdere fremlægge lønforskellen mellem henholdsvis mænd og kvinder.

Ifølge Skipper bør det være virksomheder med ned til ti medarbejdere, der skal gøre det.

Ifølge Peter Hummelgaard (S) er det grundlæggende en god idé at have transparens i lønstatistikkerne. Men igen henviser han til, at politikere ikke skal blande sig for aktivt i lønforholdene, som han mener helst skal løses af arbejdsmarkedets parter.

Kilde: /ritzau/

Kan du lide, hvad du læser? Del gerne artiklen, så endnu flere kan få fornøjelse af den. Tak!

SENESTE NYT

Folketingets pressefoto af Mattias Tesfaye v/Steen Brogaard
Venstrefløjen svor det aldrig ville ske - men nu strammer den selv reglerne for statsborgerskab

20/04/2021 12:51

Foto : Lars Christensen
Analyse : Coronaen snart et overstået kapitel – for den følger influenza-sæsonen

20/04/2021 10:02

Loud sat til vægs af parodi om sig selv : Parodien har langt flere downloads end alle radiostationens programmer til sammen

20/04/2021 06:15

De seneste måneder har alle rejser til udlandet været frarådet, men fra onsdag erhvervsrejser ikke blive frarådet længere. (Arkivfoto)
Regeringen : Det er farligt at rejse på ferie - men ikke på erhvervsrejse i udlandet

19/04/2021 16:58

Pressefoto fra KL
Kaos om borgmesters kæmpe fratrædelsesgodtgørelse : Nægter at forholde sig til den – selv om afløseren for længst er udpeget

19/04/2021 13:00

Foto : Jeppe Falk
Giv Løkkes parti en chance - også selv om du ikke vil stemme på det

19/04/2021 09:55

Om Kontakt Send debatindlæg
Debatregler Annoncering Privatlivspolitik Arkiv
Log ind Registrer Log ud Profil Nyhedsbrev

© 2021 180Grader - Danmarks Borgerlige Netavis