Oversigt

  • Indland
  • Udland
  • Debat
  • Video
  • Podcast
180Grader
  • Cookie præferencer
  • Profil
  • Log ind
  • Log ud
  • Registrer
  • Nyhedsbrev
logo
  • Nyheder
    • Indland
    • Indland
    • Politik
    • Samfund
    • Kriminalitet
    • Udland
    • Udland
    • Europa
    • USA
    • Internationalt
    • Erhverv
    • Erhverv
    • Økonomi
    • Tema
    • tema
  • Debat
    • Debatindlæg
    • Læserbreve
    • Debatindlæg
    • Kommentarer
    • Kronikker
    • Blogs
    • Blogs
    • Ledere
    • Ledere
  • Kultur
  • Video
  • Podcast
  • Søg
Økonomi

Lejlighedspriser stiger stadig mere end huspriser på årsbasis

For anden måned i træk er de årlige prisstigninger på enfamiliehuse blevet overgået af prisstigningerne på ejerlejligheder. (Arkivfoto)

For anden måned i træk er de årlige prisstigninger på enfamiliehuse blevet overgået af prisstigningerne på ejerlejligheder. (Arkivfoto)

Foto: Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix

29/05/2020 09:33

180Graders Redaktion

For anden måned i træk har ejerlejlighederne oplevet større årlige prisstigninger end enfamiliehusene.

I marts er ejerlejlighedspriserne steget mere end huspriserne, når der sammenlignes med et år tidligere.

Det er anden måned i træk, at ejerlejlighederne overgår enfamiliehuse på årlige prisstigninger. Det oplyser Danmarks Statistik.

På landsplan er priserne på ejerlejligheder i marts steget med 2,5 procent i forhold til samme måned året før. I samme periode har der ikke været de store ændringer i priserne på enfamiliehuse.

Før marts og februar, hvor ejerlejlighedspriserne har oplevet større årlige prisstigninger end enfamiliehusene, var huspriserne steget mere end ejerlejlighedspriserne 14 måneder i træk.

Man skal tilbage til august 2019 for at finde den seneste måned, hvor ejerlejlighedspriserne faldt, mens man skal tilbage til september 2012 for at finde den seneste måned, hvor huspriserne faldt.

På baggrund af de seneste tal ser det danske boligmarked foreløbig ud til at kunne holde skindet på næsen under coronakrisen. Det vurderer Mikkel Høegh, der er afdelingsdirektør i Jyske Realkredit.

Ifølge ham er der flere afgørende årsager til, at boligmarkedet måske ikke bliver så hårdt ramt, som flere ellers kunne have frygtet.

- Dels er der spændt hjælpepakker ud, således at indkomstnedgangen er begrænset.

- Dels er der en vis sandsynlighed for, at dem, der har mistet deres job her i krisen, er nogle med en løsere tilknytning til arbejdsmarkedet, siger Mikkel Høegh i en skriftlig kommentar.

Han uddyber, at har man en løsere tilknytning til arbejdsmarkedet, så er man også sjældent i markedet for at købe ejerbolig.

- Dermed betyder en indkomstnedgang hos denne del af befolkningen i første omgang ikke det store for boligmarkedet, siger Mikkel Høegh.

Tallene fra Danmarks Statistik viser desuden, at der i første kvartal er blevet solgt 3190 sommerhuse. Det er 11 procent flere end i fjerde kvartal sidste år.

Salget af sommerhuse i første kvartal i år er det højeste siden 2005, oplyser Danmarks Statistik.

Kilde: /ritzau/

Kan du lide, hvad du læser? Del gerne artiklen, så endnu flere kan få fornøjelse af den. Tak!

SENESTE NYT

Pressefoto fra Statens Serum Institut
Mette F mente kritikere af 30-minutters-regel var utaknemmelige - nu regner SSI på at afskaffe den

22/04/2021 16:58

Folketingets pressefoto af Connie Hedegaard
Klimaforskere rammer konstant forkert: Overdrivelser ødelægger tilliden til klimaforskningen

22/04/2021 10:00

Pressefoto af Mette Frederiksen
Mette Frederiksen om 30-minuttersregel: Kritikere er utaknemmelige

22/04/2021 09:36

Ligeglade med de privates kvaler: Kommunerne og regionerne har hævet udgifterne under coronaen med flere milliarder

22/04/2021 08:25

SSIs pressefoto af leder af Ekspertgruppen, Camilla Holten Møller
Mette Fs coronarådgivere rammer forkert igen og igen : Uden erfaring – og har ikke medregnet basale forhold

22/04/2021 06:15

Folketingets pressefoto af Mette Frederiksen
Mette F kræver brug af mundbind på ubestemt tid og nægter at åbne nattelivet de næste mange måneder – og opfordrer dig til at glemme at holde ferie i udlandet

21/04/2021 17:37

Om Kontakt Send debatindlæg
Debatregler Annoncering Privatlivspolitik Arkiv
Log ind Registrer Log ud Profil Nyhedsbrev

© 2021 180Grader - Danmarks Borgerlige Netavis