Oversigt

  • Indland
  • Udland
  • Debat
  • Video
  • Podcast
180Grader
  • Cookie præferencer
  • Profil
  • Log ind
  • Log ud
  • Registrer
  • Nyhedsbrev
logo
  • Nyheder
    • Indland
    • Indland
    • Politik
    • Samfund
    • Kriminalitet
    • Udland
    • Udland
    • Europa
    • USA
    • Internationalt
    • Erhverv
    • Erhverv
    • Økonomi
    • Tema
    • tema
  • Debat
    • Debatindlæg
    • Læserbreve
    • Debatindlæg
    • Kommentarer
    • Kronikker
    • Blogs
    • Blogs
    • Ledere
    • Ledere
  • Kultur
  • Video
  • Podcast
  • Søg
Kriminalitet

Ni er anholdt efter demonstrationer i Aalborg og København

Der blev lørdag aften demonstreret på Rådhuspladsen i København.

Der blev lørdag aften demonstreret på Rådhuspladsen i København.

Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix

10/01/2021 07:00

180Graders Redaktion

Gruppen "Men in Black" afholdt lørdag demoer i Aalborg og København. I alt er ni personer anholdt.

Lørdag aften er ni personer anholdt ved to demonstrationer i Aalborg og København.

Det er gruppen "Men in Black", som står bag demonstrationerne. Ifølge gruppens Facebook-side kæmper gruppen for frihed.

Demonstrationen er angiveligt en protest mod de restriktioner, der er indført for at dæmme op for coronapandemien.

Ved demonstrationen i Aalborg er fem personer blevet anholdt, og yderligere en er blevet sigtet for brud på fyrværkeriloven.

Politiet skønner, at 50-65 personer deltog i demoen, som fandt sted fra klokken 17.30 til 19.

Vicepolitiinspektør Sune Myrup fortæller, at nogle af demonstranterne kort efter demoens start begyndte at brænde romerlys af og afveg fra den oplyste rute.

- Så skrider vi ind med det samme, og det har en god effekt. Resten af demonstrationen forløber med nogenlunde orden, siger han i meddelelsen.

En demonstration arrangeret af gruppen har lørdag aften også fundet sted i København. Her er fire personer blevet anholdt.

En er anholdt for brud på fyrværkeriloven, to for vold mod tjenestemand, og den sidste er anholdt for ikke at efterleve politiets ordre.

Demonstrationen startede klokken 18.30 på Rådhuspladsen, hvor der ifølge vicepolitiinspektør Rasmus Schultz var 200-250 personer samlet.

Her blev der holdt taler, inden at demonstranterne begyndte at bevæge sig ned ad først Strøget og bagefter H.C. Andersens Boulevard. Her blev de trængt tilbage til Rådhuspladsen af politiet.

Demonstrationen blev opløst en times tid senere, men de næste par timer var der fortsat demonstranter i gadebilledet flere steder i byen.

De gik blandt andet på Nørrebrogade. Omkring klokken 22.15 fortæller Rasmus Schultz dog, at der igen er ro på i byen, og at der har været det en halv times tid.

- Vi kører rundt og sikrer, at der ikke er flere tilbage rundt omkring, siger han.

Kilde: /ritzau/

Kan du lide, hvad du læser? Del gerne artiklen, så endnu flere kan få fornøjelse af den. Tak!

SENESTE NYT

Yderligere 807 personer er testet positiv for covid-19. (Arkivfoto)
Positivprocent fortsat under 1: Yderligere 807 er smittet

18/01/2021 14:00

Den norske regering vil lempe nogle af de corona-restriktioner, som blev indført for to uger siden. Det siger statsminister Erna Solberg mandag.
Norge lemper restriktioner: Børn og unge kan dyrke sport igen

18/01/2021 14:00

Lyntest anbefales ikke, hvis man har symptomer på covid-19, men bør ifølge sundhedsmyndighederne primært bruges som et supplement. (Arkivfoto).
Positivprocent fra lyntest er under 1 for fjerde dag i træk

18/01/2021 12:00

WHO's generalsekretær, Tedros Adhanom Ghebreyesus, opfordrer til, at covid-19-vaccine fordeles mere retfærdigt på globalt plan.
WHO: Uretfærdig vaccinefordeling forlænger pandemi

18/01/2021 12:00

Østjyllands Politi standsede fredag aften en 35-årig mand, som kørte med mere end det dobbelte af den tilladte hastighed på Silkeborgvej i Aarhus. (Arkivfoto).
Porsche kørte vanvidskørsel på indfaldsvej i Aarhus

18/01/2021 11:00

Pfizer oplyste fredag, at selskabet leverer færre vacciner denne uge, fordi det skal opgradere sin fabrik i Puurs, Belgien. (Arkivfoto).
Færre doser får region til at pause vaccination af nye grupper

18/01/2021 11:00

SE OGSÅ

Yderligere 807 personer er testet positiv for covid-19. (Arkivfoto)
IndlandPositivprocent fortsat under 1: Yderligere 807 er smittet
Den norske regering vil lempe nogle af de corona-restriktioner, som blev indført for to uger siden. Det siger statsminister Erna Solberg mandag.
UdlandNorge lemper restriktioner: Børn og unge kan dyrke sport igen
Lyntest anbefales ikke, hvis man har symptomer på covid-19, men bør ifølge sundhedsmyndighederne primært bruges som et supplement. (Arkivfoto).
IndlandPositivprocent fra lyntest er under 1 for fjerde dag i træk
WHO's generalsekretær, Tedros Adhanom Ghebreyesus, opfordrer til, at covid-19-vaccine fordeles mere retfærdigt på globalt plan.
UdlandWHO: Uretfærdig vaccinefordeling forlænger pandemi

OmKontaktSend debatindlæg
DebatreglerAnnonceringPrivatlivspolitikArkiv
Log indRegistrerLog udProfilNyhedsbrev

© 2021 180Grader