En dræbt og en hårdt såret af skud i Vollsmose

To mænd blev onsdag ramt af skud i Egeparken i Vollsmose. Den ene mand er død, mens den anden er hårdt såret.
Politiet er massivt til stede i Vollsmose torsdag morgen. To 31-årige mænd er ramt af skud. Den ene er afgået ved døden, mens den anden er hårdt såret.
Politiet er massivt til stede i Vollsmose torsdag morgen. To 31-årige mænd er ramt af skud. Den ene er afgået ved døden, mens den anden er hårdt såret.

180Graders Redaktion,

25/06/2020

En mand på 31 år er død efter at være blevet ramt af skud i Egeparken i Odense-bydelen Vollsmose sent onsdag aften.

En anden 31-årig mand er også ramt og hårdt såret. Hans tilstand er efter behandling dog stabil.

Det oplyser Fyns Politi i en pressemeddelelse torsdag formiddag.

Politiet fik meldingen om skyderiet onsdag klokken 23.49, og da politiet ankom, kunne de konstatere, at to mænd var ramt af skud.

Det er Fyns Politis vurdering, at skyderiet er en udløber af en igangværende konflikt mellem personer fra flere grupperinger.

Politiet har arbejdet på stedet hele natten og er torsdag formiddag stadig i gang med undersøgelser af gerningsstedet i Egeparken.

- Vi beder om, at man respekterer den afspærring, der er sat op. Af hensyn til den videre efterforskning er det meget begrænset, hvad vi kan sige på nuværende tidspunkt, skriver politiet.

Politiet har på stedet fundet flere patronhylstre og "en række andre fund", som det ikke kommer nærmere ind på.

- Vi kan ikke sige yderligere nu, men efterforskningen går i flere retninger og fortsætter på fuld kraft, lyder det fra politiet.

Politipatruljer vil fortsat være massivt til stede i Odense-bydelen.

I politiets pressemeddelelse fremgår det ikke, om der er blevet anholdt nogen for skuddrabet onsdag aften.

Også i sidste uge blev der affyret skud i Vollsmose. Fire blev indledningsvist anholdt, men de blev løsladt uden sigtelser efter at være afhørt af politiet.

Som følge af skudepisoden blev der torsdag i sidste uge indført en visitationszone, der dækker en større del af Odense.

Kilde: /ritzau/