Oversigt

  • Indland
  • Udland
  • Debat
  • Video
  • Podcast
180Grader
  • Cookie præferencer
  • Profil
  • Log ind
  • Log ud
  • Registrer
  • Nyhedsbrev
logo
  • Nyheder
    • Indland
    • Indland
    • Politik
    • Samfund
    • Kriminalitet
    • Udland
    • Udland
    • Europa
    • USA
    • Internationalt
    • Erhverv
    • Erhverv
    • Økonomi
    • Tema
    • tema
  • Debat
    • Debatindlæg
    • Læserbreve
    • Debatindlæg
    • Kommentarer
    • Kronikker
    • Blogs
    • Blogs
    • Ledere
    • Ledere
  • Kultur
  • Video
  • Podcast
  • Søg
Indland

Bendtner strandet i Dubai - forsøger at finde vej hjem

Nicklas Bendtner befinder sig i øjeblikket i Dubai sammen med andre strandede danskere. (Arkivfoto)

Nicklas Bendtner befinder sig i øjeblikket i Dubai sammen med andre strandede danskere. (Arkivfoto)

Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

24/01/2021 06:00

180Graders Redaktion

Ifølge Nicklas Bendtner var han ikke rejst til Dubai, hvis han havde kendt til de nye typer af coronavirus.

Tidligere på ugen meddelte de danske myndigheder, at de ikke kommer til at hjælpe de danskere, der er strandet i Dubai, med at rejse hjem til Danmark.

En af de danskere er den tidligere fodboldlandsholdsspiller Nicklas Bendtner, der på Instagram fortæller, at han i øjeblikket forsøger at finde en vej hjem.

- Vi gør alt, vi kan, for at komme hjem og har prøvet at finde en ansvarlig løsning i noget tid efterhånden og respekterer og forstår alle de regler, der er udstukket fra Udenrigsministeriet, skriver han.

Ifølge Bendtner rejste han til Dubai den 4. januar, hvor Udenrigsministeriet blot frarådede alle unødvendige rejser til hele verden.

Dermed rejste han til byen, før Udenrigsministeriet den 8. januar skærpede sin rejsevejledning, så alle rejser til hele verden blev frarådet.

Skærpelsen skete af hensyn til nye og mere smitsomme coronavarianter.

- Jeg var ikke taget afsted, hvis der havde været nye mutationer på det tidspunkt, skriver Bendtner på Instagram.

Den tidligere landsholdsprofil er blot en af flere kendte danskere, der er rejst til Dubai, hvor der ikke er samme restriktioner som i eksempelvis Danmark.

Også den tidligere bokser Mikkel Kessler er rejst til Dubai i løbet af januar. Det samme er en række danske bloggere.

Deres beslutning om at rejse til Dubai på trods af myndighedernes anbefalinger har vakt en del opsigt herhjemme.

Årsagen til, at Bendtner og de andre danskere er strandet, er, at der siden fredag nat og fem dage frem er blevet lukket for al passagertrafik fra Dubai til Danmark.

Det skyldes en mistanke om, at testene, man kan få inden udrejse af Dubai, ikke er pålidelige.

Fra den 9. januar har det været et krav, at alle rejsende til Danmark kunne fremvise en frisk coronatest, der viser, at de ikke er smittet med coronavirus.

Men Udenrigsministeriet har fået "en henvendelse", der har rejst mistanken om testene fra Dubai, lød det forleden i en pressemeddelelse.

Kilde: /ritzau/

Kan du lide, hvad du læser? Del gerne artiklen, så endnu flere kan få fornøjelse af den. Tak!

SENESTE NYT

Ifølge Enhedslistens Pernille Skipper skal en langsigtet plan lukke løngabet mellem kvinder og mænds løn både på det private og det offentlige arbejdsmarked. (Arkivfoto)
Enhedslisten: Ligeløn skal indføres med tvang - for overenskomster har spillet fallit

08/03/2021 17:29

Hammeren faldet over IS-brud: Idømt fængselsstraf for at tage 2-årig søn med til Syrien

08/03/2021 13:19

Kristian Jensen bliver ambassadør

08/03/2021 10:34

Mette Frederiksen gør grin med Cataloniens selvstændighedsdrømme i viral video

08/03/2021 10:00

Bag smittetallene : Tidligere ghettoer er hotspots for coronasmitte

08/03/2021 07:10

Genåbningen har alt i alt været en succes, mener Dansk Erhverv. Men alle butikkerne skal med, mener markedsdirektør Henrik Hyltoft. (Arkivfoto)
Erhvervslivet stiller krav: Nu skal de store butikker også genåbnes

07/03/2021 19:21

SE OGSÅ

Ifølge Enhedslistens Pernille Skipper skal en langsigtet plan lukke løngabet mellem kvinder og mænds løn både på det private og det offentlige arbejdsmarked. (Arkivfoto)
PolitikEnhedslisten: Ligeløn skal indføres med tvang - for overenskomster har spillet fallit
IndvandringHammeren faldet over IS-brud: Idømt fængselsstraf for at tage 2-årig søn med til Syrien
PolitikKristian Jensen bliver ambassadør
UdlandMette Frederiksen gør grin med Cataloniens selvstændighedsdrømme i viral video

Om Kontakt Send debatindlæg
Debatregler Annoncering Privatlivspolitik Arkiv
Log ind Registrer Log ud Profil Nyhedsbrev

© 2021 180Grader