En 46-årig mand kan tilsyneladende ikke lide fotovogne. Søndag aften vendte han sin bil og spærrede, så fotovognen ikke kunne fotografere andre bilister. Det skriver netavisen Dagens.dk.
Den 46-årige mand fra Harte ved Kolding var i aftes tilsyneladende ikke helt tilfreds med, at en fotovogn var placeret på Esbjergvej i Kolding.
- Jeg ved ikke om han blev fotograferet for at køre for stærkt, men da han havde passeret fotovognen, vendte han bilen henover spærrefladerne og kørte tilbage. Han placerede sin bil bag fotovognen og åbnede bagklappen, så der ikke kunne tages fotos af andre biler, fortæller Poul Steffensen fra lokalpolitiet i Kolding til Dagens.dk.
Mandens forehavende blev opdaget af en patrulje, som bad ham om at flytte sin bil, hvilket manden ikke ville. Det endte dog med, at bilen blev flyttet.
- Så han fik et klip i kørekortet for at vende over spærrefladerne og en sigtelse for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen, slutter Poul Steffensen.
Hvor lang tid mon der går, før folk for alvor begynder at reagere med vold og hærværk imod lovens lange arm og regeringens særlige skatteopkrævere... ?
http://www.tvsyd.dk/artikel/206572:Vred-bilist-spaerrede-for-fotovogn