Hvorfor har Danmark en langt mere åben politisk debat end i Sverige og mange nabolande? En vigtig forklaring er, at aviserne i Danmark er åbne for debatstof, som de ikke er i de fleste andre lande. I Sverige, til dels Norge, Tyskland og Storbritannien er der faste kommentatorer, og debatten foregår mellem dem. Jeg talte engang med en norsk professor, og fortalte, at i Danmark kan studerende få optaget kronikker og klummer i aviserne og det er ikke ualmindeligt. I Norge var det helt uhørt.
Læs også: »Den slags, altså vold og utryghed, har jeg ikke lyst til, at mine børn skal vokse op med«
Alle danske aviser har tre-fire sider åbne for debat, hvor alle kan bidrage. Selvfølgelig er det mest den skrivende klasse, men læserbreve kan alle få optaget. Og der er tradition og kultur for det i Danmark.
Denne avis-kultur er den primære årsag til, at der aldrig blev en så udviklet politisk korrekthed omkring migrations-stoffet, som vi ser i Sverige. Hinsides sundet er et kritisk læserbrev om migration mere usandsynligt end et kometnedslag. I Danmark har debatten braget i årtier