Det er de berømte ord fra tidligere LO formand Thomas Nielsen. De faldt på hans sidste kongres, hvor han kunne se at det var blevet for meget og arbejdsløsheden steg fordi danske varer var blevet for dyre.
I dag kom Jan Trøjborg med et opråb om reformer for at redde velfærdsstaten. Hvis ikke der kommer reformer vil der blive fyret lærere, hjemmehjælpere og pædagoger. Kommunerne har allerede fyret adskillige lærere, hjemmehjælpere og pædagager til gengæld er der ansat rigtig mange Djøffere i stat, regioner og kommuner. De har nemlig sejret ad helvede til.
Tilbage i 1973 skrev professor Jørgen S. Dich bogen "Den herskende klasse" En kritisk analyse om social udbytning. Han fik ret i sin påstand om, at den herskende klasse ville tage over. Det er også det vi ser i dag. Det er lægerne, de universitetsuddannede undervisere og Djøfferne der sidder på flæsket og vi andre kan bare betale.
Desværre er Folketinget også fyldt op med Djøffere, så der er næppe håb om en kursændring.