Vi blev aldrig født frie

Vi er alle, uden undtagelse, født i vore fædres og mødres religion uden at kunne vælge anden

Mohey Gharib,

18/01/2015

Vi er alle, uden undtagelse, født i vore fædres og mødres religion uden at kunne vælge anden. Vi havde ingen frihed til at vælge vores tro og blev tvunget til at acceptere, hvad der er fremlagt for os som den bedste, der findes, og tvunget til at følge den kultur og social miljø vi var født i. Vi voksede op påvirket helt automatisk af skikke og traditioner, vi ikke kunne ændre eller afviser, fordi de var pålagt os og vi kendt ikke andet. Vi var ikke født frie eller lige, som der siges og vi var tvunget til at elske eller hade personer eller ting eller være fjendtlige mod dem og dette måtte vi bare acceptere. Vores personlighed blev dannet på sandsynligvis en forkert grundlag og kan ikke tilpasses vores genetisk arv eller biologiske struktur, men med tiden bliver gener kørt over og mast ihjel for at tilpasse sig det miljø, vi blev tvunget til at leve i. Vi kan ikke engang vælge vores samfund, og vi vokser op i et socialt miljø, der vedtager nogle bestemte sekteriske doktriner og vi finder os selv tvunget til at sluge denne tankegang fordi vi er automatisk og følelsesmæssigt bundet til vores engagement med den gruppe af mennesker vi er skabt i. Den danske filosof Søren Kirkegård siger: Jeg blev smidt i tilstedeværelses hul, som om jeg var købte af en forbandet bedrager. I de skandinaviske lande undervises børn i historie af alle religioner på lige grad for at give barnet en mulighed for et fri valg af sin religion når den vokser op. Selvfølgeligt lykkedes dette eksperiment ikke fuldstændig fordi børnene kunne ikke slippes helt fri af det miljø de levede i som kan påvirke deres valg. Dette kan tage snesevis af år for den menneskelig bevidsthed om at opnå sådan højde. Derefter kan en familie inkludere en bred spektre af forskellige religioner hvor enhver individ kan følge en forskellig religionen end sin fars, mors, søsters, brors, onkels og bedstefars ... og så videre. Ligesom hver person kan nyde sin egen smag af musik, tøj eller fantasi helt forskelligt fra resten af familien. Dette vil føre til et meget fredelig familieliv og sameksistens i fred, kærlighed og respekt for alle medlemmer, hvor alle kan nyde det bedste af deres forskelligheder. Hvis familien levede i fred kan alle nationer og samfund lykkes til at leve i fredelig sameksistens uden konflikter eller krige på grund af disse forskelle. Sådan har de skandinaviske lande ambitioner til at opnå sådan status i fremtiden. Mange sociale eksperter og analytikere mener, at alle de skrevet og uskrevet religioner, kom fra himlen for at kalde menneskeheden til godhed og fortælle dem om belønning og straf og for at være et fyrtårn der lyser mørkets korridorer mørke. Religioner kom for at etablere standarder i livet under deres tids perioder i lighed med vore moderne tiders love og forfatninger.

Der kan ikke benægtes at religionerne har bidraget til en slags psykiske balance blandt mennesker og deres budskaber var i stand til at skabe en mening til livet og udbredelsen af principperne om etik og menneskelige værdier i disse tidsperioder. Derimod har  disse religioner skabt en masse ulemper, når deres grundlæggere var i stand til at misbrug deres magt over befolkninger med henblik på at kontrollere menneskers skæbner under deres behov for beskyttelse mod uretfærdighed, sygdom, sult og fattigdom.  Desværre skabte disse religioner og deres ledere gennem tiderne et hav af konflikter mellem sekter og trosretninger i alle verdens dele.

Alligevel, insisterer religioners høvdinger om at følge deres tro, der betragtes som en ventil for verdens sikkerhed, af frygt at de troende mister deres psykologiske balance og den tro de er født i. Også for at de svage og fattige ikke mister håb om et bedre liv i paradis som de blev lovet og således fortsætte med at bære al denne lidelse og modgang i deres liv på jorden. Men vi er nu i den 21. århundrede, en æra af teknologi og videnskabelige fakta, hvor der blev opmærksom på forskellen mellem dogmatiske retninger baseret på religioner, overtro og mirakler på den ene side og den eksistentielle og moralske retning, som er baseret på videnskab, fornuft og samvittighed. Det er nu en humanitær og moralsk pligt til at befri menneskeheden fra religiøse uvidenhed, overtro og diskurs, som ikke er i overensstemmelse med sindet i vores tid. Det er absolut nødvendigt i dag, at rede de uvidende fra uuddannet og simpel mennesker fra deres misforståelse og deres liv væk fra realiteten. Dem der tror, at de er de udvalgte og at deres græd foran Grædemuren vil bringe dem nærmere Gud. Dem der tror, at Jesus kom uden normale samleje. Dem som lever på gentaget billeder fra de gamle ægyptiske og persiske tider flere århundreder før ankomsten af de guddommelige religioner. Dem der holder religiøse symboler og ikoner og tror på disse vil beskytte dem mod ondskab. Dem der tænder lys i kirker og tror, at de vaske deres synder. Dem der mener, at der er noget eller nogen som skal  sikre deres eksistens og beskytte dem. Dem der tror, at de kan jage dæmoner væk ved at kaste småsten mod en pæle. Dem, der producere flere og flere børn og mener, at deres levebrød vil blive født med dem. Dem der tror, at de skal dø som martyrer, fordi de forsvarer deres religion og Gud. Dem der tror, at døden og sygdom, kan ikke afværges  af mennesker,. Dem der insisterer på, at skabelsen begyndte 6.000 år siden, mens udgravninger beviste at livet eksisterede i milliarder af år. Dem der tror, at deres religion er den bedste og sidste og så dem der tror, de er født frie. Verdenssamfundet må vælge fra ny mellem at mennesket er født fri, når det bliver et fri valg af religion når man vil, og holder et privat forhold til Gud, uden tvang eller bedømmelse af andres valg, eller fortsætte med at blive født som en slave og dør som en slave, hvilket er tilfældet nu

Kilde: