Er det en kynisk politiker, eller hvad?
Eftersom den kunstigt stærke krone var årsagen til at højkonjunkturen herhjemme sluttede i efteråret 1985 --da D-marken 22. september blev tvunget i vejret af G5-landene -- så forekommer det temmelig kynisk, på den måde spille på folks uvidenhed. Altså at lokke dem til noget, som faktisk var en god ting, som man ikke behøvede at lokke dem ind til med den slags argumenter.
[EDIT: Selvfølgelig eksisterer muligheden for at han slet ikke vidste at det var den stærke danske krone som stoppede højkonjunkturen med opskrivningen af D-mark i 1985. Men vi taler altså om en mand som har læst til cand. polit. på Københavns universitet! så jeg vælger at tro at han blot er kynisk og anvender et argument som han ved appelerer til mange vælgere.]
Allerførst: Jeg mener at Det Indre Marked er en god ting - en naturlig opfølgning på det vi sammen med briter og irere sagde Ja til i 1972 [De blev dog ikke spurgt, men det er en mindre detalje :-) ]. Det var Lord Cockfield (Roy Jenkins) som fik det gennemført. Han sagde til sig selv: "Hvad haver vi? Et bundt socialister som elsker at lave regler og regulativer om alt muligt. Det kan vi lige så godt udnytte ved at lade dem lave regler om Det Indre Marked". Det er Britisk sund fornuft når den er bedst, - et af de sidste fornuftige initiativer fra Bruxelles. Siden er det som bekendt gået ned af bakke med vilde initiativer som splitter befolkningerne, først at nævne ØMU'en - designet af Niels Thygesen mellem juni 1988 og juni 1989 og inkluderet i Maastrict-traktaten af Kommissær for Økonomi, Henning Christophersen. Dette var, som Paul Krugman siger, på alle måder A Treaty Too Far.
Tilbage til afstemningen i 1986: I stedet for som jeg har gjort her, at slå på de uhyre fornuftsmæssige sider af dette Britiske initiativ, synes politikerne at have optrådt meget defensivt. I videoen siger Uffe Ellemann, at der er en risiko for at "Kronen bliver mindre værd" ved et Nej. Dette er ustyrligt morsomt set med nutidens øjne - fordi det var netop den kunstigt stærke krone fra og med 22. september 1985 -- hvor D-marken blev tvunget i vejret af de andre G5-lande -- som effektivt satte en stopper for højkonjunkturen, der begyndte i....foråret 1984. Så at true med en svagere krone er.......fuldstændig pløk i låget, som man enten skal være Cand.Polit og/eller dum beregnende politiker for at komme op med.