Internationale linjer på erhvervs og professionshøjskoler minder unægteligt lidt om TVIND, der malker statskassen for milliarder .. De internationale linjer er IKKE oprettet for danskere der vil læse i et internationalt miljø, men for Indere, Kinerere og Rumænere, Kenyanere og andet godtfolk der ikke kan dansk men gerne vil gerne til Schengen og få en gratis uddannelse og som efterfølgende automatisk udløser 2 års dagpenge. Versgo' den stor velfærdsbuffet er åben for business
Alt imens tjener skolerne milliarder - igennem taxameterordningen. Staten er jo ligeglad om det er Kalle fra Stenløse eller Mungubene fra Nairobis slum der får en uddannelse .. ITS ALL FREE!!
Skolerne VED nemlig at danske ansøgninger er i frit fald da hovedparten af de uddannelser de udbyder er de rene uddannelser der i årevis har ført til massearbejdsløshed.
Et lille udpluk:
Computer Science
Multimediedesigner
Multimedia design and communication
Designteknolog
Design,
Technology & Business
E-designer