LA nærmer sig spærregrænsen til folketinget ifølge ny meningsmåling. 1,6% . Se her:
http://www.180grader.dk/Politik/la-naermer-sig-spaerregraensen
Det er gode nyheder i mine ører. Det kræver stort mod at turde stille sig op og gå imod korstoget for øget velfærd. Det gør LA. Stor applaus herfra. Jeg håber det fortsætter!
Det kræver også stort mod fra os borgerlige vælgere, at turde sætte stemmen på LA, for hvad nu hvis de ikke kommer ind? Så er stemmen jo spildt, og de røde, skatte-nyderne, får endnu mere vind i sejlene.
Personligt har jeg valgt at løbe risikoen, og sætte min stemme på LA til næste valg, hvis de fortsætter den gode kurs. Frygten for at min stemme er spildt skal ikke holde mig fra at sætte mit kryds på mere frihed, mere personligt ansvar, større tolerance - på udvikling frem for stagnation.
Jeg håber andre ligesindede tør løbe den risiko også. Så skal LA nok komme både over spærregrænsen, og et godt stykke over den.