Staten står til et større provenutab som følge af ændrede regler for beskatning af udlændinge, der arbejder i Danmark. Dette betyder, at udlændinge, der kommer til Danmark for at arbejde, ikke nødvendigvis skal betale skat af indtægterne i landet, som det har været praksis siden 2012.
De nye regler betyder at det vil blive anerkendt, at virksomheder efter omstændighederne kan bruge underleverandører, herunder inden for samme branche, uden at de ansatte skal beskattes efter reglerne om arbejdsudleje.
”Det betyder, at der ikke er tale om arbejdsudleje, når arbejdet, der udføres i Danmark af de udenlandske medarbejdere/selskaber, ikke er integreret i den danske virksomheds forretningsområde, eller ikke er tilstrækkeligt udskilt til en selvstændig udenlandsk erhvervsvirksomhed.” Kilde: Skat/Deloitte
Skat kunnet ikke oplyse, hvor stort et provenutab der kan blive tale om.I Deloitte mener man dog, at det er betydelige beløb, der er tale om.
Der er ingen tvivl om, at en række af eksempelvis polske medarbejdere, der kommer til Danmark for at arbejde, fremadrettet slipper for at betale arbejdsudlejeskat i Danmark.
EKSEMPEL: Er man ansat i et udenlandsk tømrerselskab, og har man entrepriser i Danmark og Polen, skal der i mange tilfælde ikke betales skat i Danmark, hvis projektet i Danmark ikke strækker sig over en længere periode, og hvis medarbejderen ikke opholder sig i Danmark i mere end 183 dage i en 12 måneders periode. - MEN - er den polske tømrer ansat i et dansk selskab, eller bliver den polske tømrer udlejet fra et polsk til et dansk selskaber, er der fortsat tale om beskatning i Danmark.
Når styresignalet er blevet offentliggjort, kan borgere og virksomheder anmode om at få genoptaget sagen til fornyet behandling.
Logik for fasanhøns? - Man skulle have to hoveder at tage sig til.
http://epn.dk/samfund/politik/ECE6578208/skat-abner-for-skattefrihed-til-udlaendinge/