Skat åbner for skattefrihed til udlændinge.

    Nye regler betyder, at udlændinge, der arbejder i Danmark, i visse tilfælde kan slippe for at betale skat

Ole Nielsen

21/03/2014

    Nye regler betyder, at udlændinge, der arbejder i Danmark, i visse tilfælde kan slippe for at betale skat.

    Staten står til et større provenutab som følge af ændrede regler for beskatning af udlændinge, der arbejder i Danmark.

    I et nyt såkaldt styresignal, der er anvisende for praksis på området, lægger Skat op til en opblødning af reglerne om arbejdsudleje. Det betyder, at udlændinge, der kommer til Danmark for at arbejde, ikke nødvendigvis skal betale skat af indtægterne i landet. Det har ellers siden 2012 været praksis.

    Er man ansat i et udenlandsk tømrerselskab, og har man entrepriser i Danmark og Polen, skal der i mange tilfælde ikke betales skat i Danmark, hvis projektet i Danmark ikke strækker sig over en længere periode, og hvis medarbejderen ikke opholder sig i Danmark i mere end 183 dage i en 12 måneders periode," foreklarer Richardt Tabori Kraft.

    Er den polske tømrer ansat i et dansk selskab, eller bliver den polske tømrer udlejet fra et polsk til et dansk selskaber, er der fortsat tale om beskatning i Danmark.

Læs hele artiklen her :

   http://epn.dk/samfund/politik/ECE6578208/skat-abner-for-skattefrihed-til-udlaendinge/

    Jeg kan ikke huske at danskerne har fået at vide at EUSSR-borgere nu kan smutte væk fra dansk skat. Er der tale om skattefrihed samtidig med opnåelse af velfærdsydelser ?

Kilde: