Den skadelige regulering af intellektuel ejendomsret og patenter er gået amok. Reguleringen er omfordeling af velstand fra forbrugerne til store monopoler. Det er bremser den teknologiske udvikling og den kreative frihed.
Vi har ikke brug for patentdomstole, der gør det lettere at øge dette vanvid, vi har derimod brug for at begrænse hvad man må betragte som monopolskat.
Tanken om, at særlige mennesker skal tjene overnormal monopolprofit, når andre gør ting på en bestemt måde er absurd.
Apple kræver 40 dollar, omkring 215 kroner, per solgt telefon af Samsung, hvis de vil fortsætte med at benytte Apples patenter.
Et af patenterne handler om måden man swiper over skærmen for at låse telefonen op og trykke på et telefonnummer for at ringe op.