Tidligere boksetræner Eigil Hansen hjælper "fattig-Carina'er" med at undgå at blive sat på gaden.
Det primære er ikke at sidde og tude over at der ikke er nok penge ...
Eigil Jørgensen er ansat i et boligsocialt projekt, hvor han yder kompetent økonomisk rådgivning og praktisk assistance til borgere, der har det svært. Og dem bliver der flere og flere af.
Han hjælper folk med at lægge et budget, de kan holde. Kigge i deres skattemappe. Søge boligsikring eller børnepenge, og forhandle med kreditorer.
Det er det jeg altid har sagt, de fleste "fattig-Carina'er" har helt lavpraktisk ikke brug for flere penge men brug for at nogen hjælper dem med at lave et fornuftigt budget for de penge de allerede får for hvis man ikke hjælper folk med at lægge et budget så lærer de ALDRIG at økonomisere med pengene uanset om de så får dobbelt så mange. Beviset for den påstand er TV3's luksusfælden hvor der har været flere eksempler på folk med gode lønninger som alligevel var på røven.