Sberbank er igen ude og forklare hvorledes den russiske økonomi skal klare sig igennem 2015.
Først og fremmest skal de russiske banker have lån af nationalbanken med en rente på 0%!!
Så kender vi Bankster´ne igen.
Men Sberbank kommer faktisk med et par gode grunde til, at rublen er faldet.
Fra 2009-14(begyndelsen), har rublen ligget rimeligt stabilt omkring 30 pr.usd., samtidig har inflationen i perioden været 58 pct.!! Rublen har altså været for dyr, og burde i begyndelsen af 2014 have ligget på en kurs overfor USD. på 47-48. Mao. i denne periode er de russiske erhversliv omkostninger, i rubler, steget, men, i rubler, har de fået det samme for deres produkter. Grundet den "dyre" rubel, er de russiske eksporterhvers konkurrenceevne altså forringet. Sberbank kan konkludere, at et fald i rubelkursen måtte komme, og at det kun er godt, at rublen er blevet svagere. Sberbanks opfordring til nationalbanken er, at nu skal rublen til at stabilisere sig.
Så end ikke argumentet om, at rublens styrtdyk viser at Rusland er i knæ, holder. "Justeringen" ville komme før eller siden, alligevel, men denne form for "justeringer" kræver altid en "tricker", eksempelvis et fald i olieprisen.
Når olieprisen begynder at stige igen, kommer vi til at se en bomstærk russisk økonomi. Det bliver meget spændende at følge.
Вести Экономика ― Sberbank CIB: слабая валюта на руку экономике РФ