Regeringens energiplan lukker dansk gartneri

Regeringen har lige fremlagt sin energiplan for Danmark

koraltop

25/11/2011

Regeringen har lige fremlagt sin energiplan for Danmark. Den indeholder mange ændringer og omkostninger der vil belaste energitunge brancher særdeles hårdt.

En af disse brancher er den danske gartnerisektor. Her arbejder rundt 5000 mennesker direkte i gartnerierne, og rundt 10.000 når man tæller servicevirksomheder og underleverandører med. 

Branchens virksomheder havde sidste år rundt 125 mio kr i overskud, ud af en omsætning på ca 4 mia. kr - hvoraf størstedelen går til export. Det er ikke meget, og branchen har de senere år været i alvorlig krise. 

Nu vil regeringens energiplan sparke benene væk under branchen - for den vil pålægge gartnerne ekstra omkostninger i størrelsesordenen 100 mio kr i øgede energiafgifter. 

Kristian Madsen, formand for Dansk Gartneri - erhvervets brancheorganisation - formoder at det vil betyde at rundt to trediedele af gartnerierne vil lukke indenfor ganske kort tid. De får simpelthen benene sparket væk under sig. 

Branchen har dog lidt sympati hos særligt lokale politikere, heriblandt Erling Bonnesen (V) og Jan Johansen (S), som vil forsøge at få lavet en særordning for gartnerne, så det ikke går så galt - men det ser ud til at blive svært at vinde gehør i toppen af regeringen.

Kristian Madsen kritiserer særligt regeringen fordi gartnerne faktisk har reduceret deres energiforbrug med næsten 40% fra 1996 til 2010 - og har ambitiøse mål frem til 2020 - men det betyder at man har brug for alle ressourcer til at investere i ny teknologi og ny udvikling - og man har ikke råd til øgede afgifter. Det umuliggør opgaven. 

Personligt mener jeg at det er helt urimeligt den fremgangsmåde regeringen anvender. Man giver ingen varsel og ingen chance for omstilling inden man brandbeskatter. Det er simpelthen gift for virksomhederne - og måske lukker kun 66% af gartnerierne nu og her - men på sigt er eksporteventyret slut. Vi ender som svenskerne: lidt lokal produktion og ingen export.

Ærgerligt regeringen vælger at lukke et erhverv, der i dag skaber værdi for samfundet.

http://danskgartneri.dk/Nyheder/Nyhedsarkiv/2011/November/Energiplan_truer_vaeksthusgartnerier.aspx

http://danskgartneri.dk/Nyheder/Nyhedsarkiv/2011/November/Politikere_vil_stotte_gartnere.aspx

Kilde: