Her er en person, der ved, hvad hun snakker om. Hun har fingrene i dejen. Og her er det, hun siger:
Det vil få en effekt på tilstrømningen af asylansøgere til Danmark, at der nu er indført en etårig opholdstilladelse, vurderer asylchef Mariana Stoyanova fra Europas yderpost i Bulgarien.
Det er forbløffende, hvor meget asylansøgere ved om sociale ydelser, om modtagelsesforhold, sagsbehandlingstid, chancerne for at få opholdstilladelse og mulighederne for at få familiesammenføring hurtigt. Spredningen af informationer er meget effektiv via blandt andet Facebook-grupper og hjemmesider,
Det er naivt grænsende til det kriminelle at tro, at asylansøgere råber "Asyl" uden for Sandholm ved en tilfældighed. Det er nøje planlagt fra starten.
For når man har betalt 10.000 Euro for at blive fragtet til Europa, så er det en investering. Og man vil naturligvis gerne sikre sig bedst muligt, at den investering kaster noget af sig.
Den førte asylpolitik er ikke ligegyldig. Behandling af asylansøgere og regler for familiesammenføring betyder noget. Det gør størrelsen af de sociale ydelser også. Derfor er det heller ikke ligegyldigt hvilken regering, der sidder og laver reglerne. For en rød regering vil altid føre en mere "humanistisk" politik på alle disse punkter end en blå.