Vi er altså ikke særlig heldige med denne etat!
Jeg så dette program på TV2 i går aftes, og jeg blev noget indigneret over et indslag.
Man fulgte den famøse razzia på Strandvejen, hvor man jagtede rige nordsjællandske direktører og deres firmabiler. Denne gang viste man ikke at 2 ministre var tilstede under denne razzia, man havde nok vurderet at de ikke kunne score billige point ved at medvirke på TV.
Man skal selvfølgelig betale skat af fri bil, men kan man ikke finde en anden metode at jagte de relativt få der undlader at betale.
Man kører ind ad Strandvejen, bliver vinket ind på en parkeringsplads hvor man så holder i kø. Registreringsnumret bliver aflæst og meddelt til en person fra Skat der holder et stykke derfra.
Registreringsnumret bliver kontrolleret, og man venter på dommen. En hånd kommer ud af Skat's bil, og tommelfingren peger nedad!
Hvad f.... betyder det?, jeg betaler jo skat af fri bil?.
Tommelfingeren nedad betyder: Ikke interessant for Skat, skatteborgeren kan godt køre videre.
I min verden er det et negativt tegn, opad havde nok været mere passende!