Ekstra-Bassen hidser sig i dag op over, at ansatte på et af landets hospitaler bruger Fjæseren og Dating.dk i arbejdstiden. Men er det nu betimeligt? Mon ikke, at ansatte på hospitaler også har brug for en pause i ny og næ? Og det er da forhåbentlig ikke sådan, at patienterne vælter ind uafbrudt?
"... 24 af hospitalets 3400 fuldtidsansatte bruger al deres arbejdstid på ligegyldig internet-surfing", lyder det hos E-Bassen, og man kan lige se det for sig:
Bladets kernelæsere af håndværkere - som udnytter enhver pause i arbejdet til enten at dykke en dåse-tuborg eller finde det nærmeste lokum for at rive den af til Side 9-pigen - får grønt lys til at vælde al deres ophobede vrede ud over 'de skide læger, som bare går rundt og hygger sig'.
Selvfølgelig skal de ansatte på de respektive arbejdspladser passe deres arbejde, men de skal s'gu ikke passe det mere end vi andre gør. Og vi andre går også ud og ryger en smøg eller spiller online-casino, når der er lidt tid til overs. Eller klør os lidt i røven.
Og det skal de ansatte på hospitalerne naturligvis også have lov til. Det handler - som Radikale Venstre skrev på sine valgplakater for nylig - om TILLID.
24 fuldtidsstillinger ud af 3400 - er det 'spild'? Eller er det snarere 'genopladning'? Det handler om tillid, ikke kontrol, for vi vil alle sammen hellere have en sundhedsmedarbejder på hospitalet, der er glad og ikke stresset end én, der ikke har tid til nærvær.
Derfor er det glædeligt, at ledelsen på Hvidovre Hospital ikke har bøjet nakken for pøblens E-Blad og klart afviser at forbyde medarbejdernes små online-sidespring. Proletaritets diktatur - nej tak, siger man på Hvidovre Hospital, og tak for det.