Af; Kristian Bo Eriksen, 180Grader.dk
Næstformanden for Det Radikale Venstres folketingsgruppe, Morten Østergaard, er ikke i tvivl om målet for det kommende valg.
”Vi vil meget gerne sidde på de afgørende stemmer. Siden 2001 har VKO jo haft det afgørende flertal, og meget tyder på, at det vil blive brudt op ved det kommende valg. Og meget gerne sådan, at vi vender tilbage til den parlamentariske situation fra før 2001, hvor der ikke var et fast flertal, der bestemte,” siger Morten Østergaard.
Han erkender, at det lige nu kan være svært at se mulighederne for forlig mellem partierne i blokkene.
”Lige nu minder det hele om en skyttegravskrig. Det handler ikke om at finde løsninger, det handler om at få kant på udmeldingerne. det er ærgerligt, for der er virkelig brug for forlig. Og det bliver trods alt lettere efter et valg.”
”Jeg er overbevist om, at alle de store klassiske partier er interesserede i at finde løsninger på de problemer, der presser sig på. Selv S og SF har jo erkendt, at en økonomisk plan frem til 2015 ikke er nok. Vi må arbejde i 2020 perspektiv.”
Morten Østergaard mener, at det er ærgerligt, at regeringen har valgt at komme med en efterlønsplan, ikke fordi han ikke mener, den er nødvendig, men fordi den får et præg af valgkamp, når den bliver fremsat alene.
”Det havde været bedre, hvis regeringen først havde fremsat en bred plan frem mod 2020. Efterlønsforslaget har jo heller ikke givet blå blok fremgang. De har simpelthen ikke været gode nok til at forklare, at alternativet til en efterlønsreform er meget værre. Regeringen ser træt ud, og det er svært at se, hvad der skulle trække dem op igen”
Af samme grund tror Morten Østergaard da heller ikke, at vi får valg lige med det samme. Valgbarometeret står på let medvind, der hurtigt kan udløse en storm.
”Så længe det ser så sort ud for regeringen, får vi ikke valg. Men jeg tror alligevel, at valget kommer inden sommer. Det trænger vi også til. Lige nu er det som om, alle står skakmat. Der er ingen bevægelse. Vi trænger til et valg, hvor vi selvfølgelig vil arbejde for radikal fremgang og et nyt flertal. Det vil være godt for bredden i dansk politik. Det vil give et helt andet momentum en helt anden bevægelighed, hvis der skal forhandles om brede flertal, for de reformer, alle ved, er nødvendige.”