Der er nogen som jubler over at tvangen er fjernet, og Enhedslisten raser. Jeg kan nu ikke se den store forskel. Hvis fædre skal tilgodeses med 100 Kr om dagen, så bliver det alligevel til nogen penge, og så ligger der stadigt en form for frivillig tvang i det.
Og det vil have en effekt, specielt de lavtlønnede mænd vil pludseligt kunne se en kæmpe fordel i at tage barslen, men de højtlønnede stadigt vil være lunkne.
Så successen er næsten hjemme på forhånd. Statistikken vil helt klart vise en stigning i antallet af mænd der kommer til at tage barsel. Men der vil være en stor social spredning.
Det mest absurde er Enhedslisten som er sure. De får altså en ordning som vil give resultater. Men det er åbenbart galt at det ikke bliver med den store tvang.