Min mad, Islam og Ghaddafi

Carsten Jensens "Fri min mad for Islam" har medført så stor debat at jeg synes jeg bliver nødt til at komme med en ekstra vinkel på sagen

ino

20/03/2011

Carsten Jensens "Fri min mad for Islam" har medført så stor debat at jeg synes jeg bliver nødt til at komme med en ekstra vinkel på sagen. I øvrigt er jeg helt enig med Carsten Jensen.

Halal-cirkusset er ikke helt gratis for slagterierne. For ydelserne betales dels Islamisk KulturCenter, dels Muslim World League. Islamisk KulturCenter er oprettet med penge fra Ghaddafi og modtager nu formentlig et etcifret millionbeløb for halalcertificering fra danske slagterier, så danske kyllingespisere yder således et lille bidrag til Ghaddafis virke. Er det ikke barokt i disse tider?

Kilde: