Morten Messerschmidt skriver :
Hvad nu hvis Danmark får et folkeflertal og et folketing, som fører en hårdere politik over for ulovlige indvandrere og over for kriminelle? Som for alvor begynder at udvise narkohandlere, mordere og voldtægtsforbrydere efter udstået straf? Som sænker den kriminelle lavalder? Som tvinger domstolene til at idømme minimumsstraffe? Som nægter at indføre særrettigheder til fremmede religioner? Som hasteekspederer åbenlyse fup-flygtninge ud af landet? Som nægter udenlandske kriminelle adgang til arbejde og uddannelse i vores fængsler?
Skulle det nogensinde ske, må vi være forberedt på, at EU vil kontrollere os, lægge os for had, true os og om muligt straffe os. Og EU får snart nye redskaber, organer og frontorganisationer på plads til det formål; i disse dage er EU-kommissionen og EU-parlamentet ved at lægge sidste hånd på et nyt sæt EU-lovgivning, tilføjelser til traktaterne, som skal give EU-kommissionen ret til at overvåge, karaktergive og sende advarsler til medlemslandene.
Det er igen EU-kommissær Viviane Reding, som med sin næsten vulgære ligefremhed fortæller, hvad der er i vente. I en tale af Honnecker-længde foreslår hun som et første skridt, at EU-parlamentet og landenes statsministre giver EU-kommissionen magt i henhold til Traktatens artikel 7 (som kan isolere og fratage et land sin stemmeret) til at udstede en slags “formel advarsel” et medlemsland, som EU-kommissionen mener træder på EU’s “grundlæggende værdier” og sætte landet under skarp observation.
Men det bliver ikke bare ved en “reprimande” fra Bruxelles. “Det næste skridt” siger Viviane Reding, “skal være en vidtrækkende retslig mekanisme, som indebærer mere detaljeret overvågning og magt til Kommissionen til at indføre sanktioner.”
Læs hele artiklen her :
https://www.document.no/2014/03/mere-magt-til-vogternes-rad-i-bruxelles/
Det fascistiske EUSSR planlægger at slå til igen.
Bliver den Danske befolkning spurgt ? Nej-Nej. Det er landets statsminister der alene bestemmer. Mon ikke der kommer et nyt selfie med hende og Viviane Reding ?