Løsningen hedder reformer

Pengene til velfærd tjenes i det private erhvervsliv – ikke ved offentligt forbrug

Michael Aastrup Jensen,

12/04/2011

Pengene til velfærd tjenes i det private erhvervsliv – ikke ved offentligt forbrug. Derfor er reformer vejen frem, for at dansk økonomi kan hænge sammen på sigt.

Med dagens udspil har vi fortalt danskerne, hvordan vi vil finde de resterende milliarder. Det er mere end, hvad vi kan sige om Helle Thorning-Schmidt og Villy Søvndal, som holder fast i et løfte om guld og grønne skove. Pengene vil de finde gennem en aftale med fagbevægelsen og ved at skære i støtten til de zoologiske haver!

De får imidlertid travlt, for i alt mangler de hele 51 milliarder kroner, hvis deres budget skal hænge sammen. De penge kan de naturligvis låne som Anker Jørgensen i sin tid gjorde – men hvor længe, vil udlandet betale for dansk overforbrug mens resten af verden sætter tæring efter næring?