"Jeg er ikke bekymret for islam."
Der burde findes et særligt ord for intelligente mennesker, der bevidst VÆLGER at være dumme
En betegnelse for det fænomen, at man bevidst benægter eller negligerer enorme mængder af empiriske data, historiske erfaringer og talrige advarsler for at forfægte et standpunkt, som både er kontraintuitivt og strider mod al empiri.
Det er irrationelt ikke at være bekymret for en truende fare.
Og islam udgør en truende fare.
Ligesom nazismen gjorde i 1930erne og 1940erne, og som kommunismen gjorde i en stor del af det 20. århundrede, hvor kampen for at virkeliggøre den kommunistiske dystopi om det klasseløse (klasserene) samfund førte til over 100 mio. døde.
Islam er ikke bedre end nazismen. Det er en dødskult, en imperialistisk erobringsideologi, der er båret af en herrefolksmentalitet.
Islam er farlig, fordi den pålægger sine tilhængere at dræbe vantro og jøder, at undertrykke kvinder, dræbe homoseksuelle, stene utro kvinder, bekæmpe demokrati og sætte gudgivne love over menneskeskabte og behandle tilhængere af andre trossamfund som andenrangsborgere. Det er en racistisk, antisemitisk, kvindeundertrykkende og frihedsfjendsk ideologi. Og islam er farlig, fordi den legitimerer enkeltindividers forbrydelser mod kvinder, homoseksuelle, jøder og terror med henvisning til islam. Det er svært at finde nogen ideologi, der er farligere end islam.
Er man magister i filosofi, må man forventes at have særlige forudsætninger for at forstå betydningen af religiøse og politiske ideer. Ellers kan man blot kaste et blik på Europas historie. Der var en næsten tusindårig periode, hvor det kristne Europa var under angreb fra muslimer. Det var en religionskrig. I 1600-tallet var Europa præget af religionskrige mellem katolikker og protestanter, anden verdenskrig opstod pga. nazismen, og borgerne i det tidligere Østeuropa blev holdt indespærret bag et jerntæppe pga. en kommunistisk ideologi. Totalitære ideologier er farlige, og religioner er farlige, såfremt de ansporer deres tilhængere til krig, vold og terror og legitimerer det med religionen.
I modsætning til sin søster, forstår Anders Samuelsen udmærket, at ideologier kan være både farlige og onde. Forrige år erklærede han på LA's landsmøde, at "Socialisme er ondskabens ideologi". Og senere udtalte, at "islamisme er ondskabens ideologi" - uden dog at ville sætte lighedstegn mellem islam og islamisme.
Totalitære ideologier ER farlige. Islam ER farlig. Og man vælger at være dum, hvis man på trods af kendt viden ikke er bekymret for udbredelsen af farlige ideologier i Danmark. Det er ikke kun nogle få ekstremister, vi skal frygte. Nej, vi skal frygte udbredelsen af alle totalitære ideologier, fordi de udgør en trussel mod vores liv og frihed. At benægte det er at agere nyttig idiot for frihedens fjender.