Det er en anelse absurd, at forhandlingerne mellem regeringen i Kiev og IMF fortsætter, når Lagarde kræver, at krigen mod Novorossiya skal stoppes. Men det gør de altså.
Et af de helt store problemer i ukrainsk økonomi er det statslige gasselskab Naftogaz, der sidste år fik statsstøtte på 100 mia. UAH, ca. en 1/4 af statens budget. I første vedtaget budget for 2015 skal Naftogaz have 32 mia. UAH, men det vil IMF. altså ikke acceptere.
IMF kræver nu, at gaspriserne 7-dobbles!!! Tallene for december 2014 viser, at 47 pct. af Kievs hustande ikke kan betale gas, vand og el regningerne og for Ukraine som helhed er det over 1/4 af hustandene der har samme problem. Kravet er altså forstændigt urealistisk, og det ender med, at end ikke oligarken Poroschenko kan betale sine regninger.
Spørgsmålet er naturligvis, hvem i Rada´en der vil støtte IMFs krav? Næppe andre end IMFmanden Yatseniuk