At en legalisering af cannabis kan bidrage til en økonomisk vækst hersker der ingen tvivl om, men hvor stort et bidrag er der egentlig tale om? Flere kilder har i årevis, uafhængigt af hinanden, rapporteret om et københavnsk marked, der skulle omsætte cannabis for over en milliard kroner værd årligt.
Holland har i dag 640 coffeeshops mod 1,500 tilbage i år 2000, hvis Danmark legaliserer cannabis efter samme nuværende forhold ville vi se en etablering af ca. 300 coffeeshops.
Undersøgelser viser, at cannabis forbruget i Holland er meget lavere end det er i Danmark per. indbygger.
I Holland slynges der årligt ca. 265.000 kg. cannabis produkter over disken hos de 640 tolerede coffeeshops. Hvilket giver en omsætning på nær ved 2.000.000.000 euro, som efter lønudgifter m.m. samt betaling til organiseret kriminalitet (Coffeeshops vareindkøb er ulovlige!), efterlader knap 400.000.000 euro til den hollandske statskasse.
De hollandske coffeeshops ansætter i gennemsnit mellem 5 og 10 personer, hvis produktion af cannabis var lovlig kunne de ansætte yderligere 10 personer. Men lige nu giver det et sted mellem 3200 og 6400 arbejdspladser, som ledes af mellem 640 og 1280 iværksættere. Hver coffeeshop bidrager med ca. 80.000euro årligt i skatteindbetalinger fra personalet, hvilket udgør ekstra ca. 51.000.000 euro til statskassen.
Holland tolerer blot cannabis, men faktisk er det ulovligt at producere og sælge. Derfor betaler coffeeshops ikke moms af cannabis. Der er heller ingen kontrol med produktionen af cannabis og overskuddet af denne går til kriminelle organisationer, som i 40 år har forsynet de tolerede coffeeshops. Hvis Holland legaliserede en produktion og tillod coffeeshops, at producere deres egen cannabis ville man tjene anslået 1.000.000.000 euro i stedet for de nuværende 400.000.000 euro.
I U.S.A. har staten Colorado legaliseret rekreativt brug af cannabis. Regulering og kontrol med virksomhederne i industrien har sikret staten indtægter på mange millioner dollars.
Allermest tankevækkende for mig er fremtidsudsigterne for en dansk cannabis industri. Nogle tal viser at danskerne bruger næsten dobbelt så meget cannabis som hollænderne, det må jo lægge op til enorme indtægter til statskassen.
300 danske coffeeshops med tilladelse til egenproduktion ville skabe omtrent 5100 arbejdspladser.
Etableringen af disse 300 virksomheder ville straks kunne mærkes hos landets håndværkere, møbelforretninger og reklamebureauer med videre. Når én coffeeshop slår sine døre op, driver den i gennemsnit forretninger med mindst 8 andre virksomheder lige fra rengøringsbranchen, security, IT og AV, trykkerier, restauratører, leverandører af slik og sodavand m.m., håndværkere, advokater og revisorer.
Lægger man besparelser på retsvæsen og politi oven i, synes jeg det begynder at ligne tal man bør undersøge nærmere. Og seriøst overveje om ikke de penge kunne gavne vores samfund.
En bekendt med forstand på økonomi konkluderede da også begejstret, at en dansk coffeeshop industri kunne halvere registreringsafgiften på biler i Danmark. Eller om man hellere vil, så halvere topskatten.
Spørgsmålet er så bare om vi ikke skulle se at legalisere!?
www.propaganja.info