Grønne prisstigningers effekt på en arbejdsplads.

Jeg har lige lavet beregninger for et gartneri på Fyn, angående deres energi forbrug, for at afdække deres omkostninger de næste par år

_slettet_bruger_2652

26/11/2011

Jeg har lige lavet beregninger for et gartneri på Fyn, angående deres energi forbrug, for at afdække deres omkostninger de næste par år. Ud fra et gennemsnit på hvor mange kWh varme og kWh el de har brugt over de sidste 5år så vil deres betalinger for varme og el blive 2,6x højere i 2015, vel og mærke hvis prisen på energien ikke stiger. Men bare ved afgiftsforhøjelser og ændringerne i hvad der kan trækkes fra i skat af afgifter.

Med den nuværende 2020 plan for energi afgifter, skulle de ende på godt og vel 4x prisen i 2020 uden at den egentlige El eller Varme pris steg, men bare på afgiftsstigninger.


Deres gennemsnits betaling de sidste 5år var 1,1million kroner for varme og el, uden at prisen stiger på varme eller el markedet vil afgiftsstigninger alene tvinge deres regning op på 2,8millioner kr i 2015 og i 2020 vil den være på knap 4millioner kr. 


Disse afgiftsstigninger svare til at dette gartneri enten må fyre godt 10 medarbejdere, eller må øge deres produktivitet over 100% uden at bruge mere energi. De kunne også afskaffe de dyre danske medarbejdere og få sig noget litauisk arbejdskraft til 40kr i timen. De bliver tvunget til at hæve prisen på deres produkt. Danske gartnere vil dog ikke kunne sælge deres produkter til en højere pris, end de tyske og svenske gartnere der ikke har disse ekstra udgifter.

Godt at vide at afgifter beregnet på subsiduering af "grøn energi" kan kvæle anden produktion i Danmark. For vi ender da med slet ikke at have brug for den grønne energi, når al produktionen er nedlagt.

Kilde: