Gensidig forsørgerpligt er afledemanøvre for større problemer | Folkets Avis

Du og jeg HAR allerede betalt vores skat for at Ronny kan få hjælp når han er syg (det er i hvert fald påstanden fra stats-systemets side)

Gunnar_Langemark

21/02/2014

Du og jeg HAR allerede betalt vores skat for at Ronny kan få hjælp når han er syg (det er i hvert fald påstanden fra stats-systemets side). Men det offentlige vil hellere bruge pengene på at ansætte flere mellemledere - og kontrollere borgerne.

Sådan gør man folket til slaver af det offentlige. Man sætter dem i en klemme, som der ingen vej ud af er. Og statens Agitprop maskine har endda formået at udnytte den liberalistiske bølge i befolkningen (jo - jeg er selv en del af den) - til at få det til at se ud som om det var Ronny og Mie, der var skurkene

Læs om hvorfor det er vigtigere at sikre sig imod statens undertrykkelse af borgerne, end mod enkelte sociale bedragere.