Nu er jeg slet ikke professor, så det kan da godt være, at jeg bare overser de finere nuancer. De er som bekendt ret skøre de jurister dér. Men er der nogen som kan svare på om der overhovedet findes nogen grænse for hvor lang en kredit, en virksomhed kan tildele sig selv hos sine kunder? I den danske lovgivning, altså.
Jeg stiller spørgsmålet fordi Fullrate kræver, at jeg hver måned - som alle øvrige kunder med såkaldt "Automatisk kortbetaling" - betaler mit internet-forbrug tre uger før det begynder og syv uger før det slutter. Jeg kan kun undre mig over at kravet ikke er 52 uger eller hvorfor egentlig ikke endnu højere? Det er da en ret god forretningsfinte, sådan at få stillet penge til rådighed uden betaling.
Jeg tænker at 180Graders læsere er med på hvor jeg vil hen, og at enkelte endda kunne få julelys i øjnene bare ved tanken. Så er der nogen grænse eller udviser Fullrate bare en særlig form for irrationel forretningssind?