For at skjule det, plæderer den Eu fundamentalistiske presse, News, Cepos og de EU fundamentalistiske partier for en afvikling af vores velfærdsydelser og vores velfærdssamfund.
EU traktatens love har formuleret at alle EU-borgere med job i Danmark har ret til alt fra børnecheck til førtids-og folkepension og det er ikke alene svært, det er umuligt at ændre på det faktum, så længe vi er medlem af EU.
Derfor taler de EU fundamentalistiske partier og den EU fundamentalistiske presse om nødvendigheden af at fjerne efterlønnen, afvikle invalidepensionen for alle under 40 år, delvist afvikle folkepensionen, mimrekort og nedsætte antallet af børn man kan få børnechek til - Og derfor taler vi nu om en pensions og ældrebyrde vi ikke længere har råd til, fordi vi selvfølgelig ikke har råd til at give østeuropæiske arbejdere der har arbejdet i kort tid i Danmark, frugten af de velfærdsgoder dansk arbejdskraft har sparet op til sig selv og deres egne landsmænd i årevis.
Vi er et lille land med 6 millioner borgere, så det siger sig selv at vi ikke kan betale til østeuropas flere hundrede millioner borgere, der helt naturligt vil søge til Danmark, fordi de ikke har det velfærdssamfund vi i EU´s navn finder det nødvendigt at afvikle eller beskære voldsomt, fordi alt for mange helt naturligt vil ansøge om de velfærdsydelser vi selvfølgelig kun har råd til at betale til vores egne.
Havde vi været en samling af EU lande der havde de samme velfærdsydelser og det samme velfærdssamfund som Danmark - Så havde det selvfølgelig været en hel anden historie, men sandheden er at der er så stor en diskrepans mellem de vest og østeurpæiske lande at det næsten er grotesk og derfor er det også fuldkommen urimeligt at pålægge et lille land, at det skal behandle alle EU borgere fuldkommen ens når det kommer til retten til velfærdsydelser.
Hvem har f.eks. lyst til at tage til Rumænien og lade sig afspise med Rumænske velfærdssystemer og sociale sikkerhedsnet, når de ikke eksisterer? Og hvem har ikke lyst til at knække den sidste rest af deres arbejdsevne på et vilketsomhelst job i Danmark, hvis man kan få førtidspension og siden folkepension og ældrebolig resten af livet bagefter?
Efterhånden som stadig flere østeuropæere finder ud af hvordan de kan udnytte eller overleve på vores velfærdssystem, når sandheden er at deres egne lande er så nedtrådte og ødelagte efter mange års Sovjetisk dominans at velfærden er ikke eksisterende, så vil problemet blive stadig større. Derfor er vores velfærdssamfund under så voldsomt et pres at pressen nu, med overbevisning, kan finde på at fortælle os at vores nyfødte ikke kan få folkepension før de er 75 år gamle. Og at dem der tillader sig at gå på pension som 65 årige, selvom de har haft et langt og hårdt arbejdsliv, er asociale og overforkælede.
Ingen af de EU fundamentalistiske partier, politikere eller den EU fundamentalistiske presse vil indrømme at den ordlyd i traktaterne de har været vilde for at effektuere og underskrive (imod de europæiske og danske folks ønske) - Har været vejen til begyndelsen på det dansk velfærdssamfunds endeligt.
At de politikere der har været med til at skabe det EU og de EU traktater der ødelægger velfærdssamfundet for de lande der har haft et velfærdssamfund før EU, selv har været så dygtige til at fore deres egne lommer med adskillige miniserpensioner, afkast af ben og rigtig gode folketingslønninger. Og at politikerne i EU nærmest har forgyldt sig selv med rejsegodtgørelser, diæter , og guldrandede lønninger - Det gør hele situationen endnu mere grotesk. For med de EU love der giver alle EU borgere ret til at snylte på de lande der har udviklet et velfærdssamfundelt –
Bliver vi af ren og skær afmagt og økonomiske årsager, nødsaget til at afvikle de velfærdssamfund vi har udviklet i Skandinavien og dele af vesteuropa - Af den simple grund at vi ikke kan opretholde et velfærdssamfund der er åbent for alle EU borgere og det fattige Østeurpa.
De EU fudamentalistiske partier, politikere og folketingsmedlemmer har svigtet groft når det EU de lovede os ville være vejen til at bevare arbejdspladser i Danmark og garantien for at vi kunne bevare vores velfærdssamfund i fremtiden – Viser sig at være en løgn hvor det modsatte viser sig at være tilfældet.
De sange de synger om hvordan det er uanstændigt at vi overhovedet får invalidepension når vi er invaliderede eller en folkepension vi kan leve af, når vi går på folkepension – De falske toner skal sælge os en dårlig samvittighed over at vi overhovedet finder det rimeligt at få folkepension som 65 årige når pressen finder det for godt at påstå at vores børnebørn ikke kan få folkepension før de er 75.
Groteske tilstande der skal få os til at være lykkelige for den elendige fattigdoms folkepension man spiser folkepensionisterne af med nu, selvom de ikke har en pension ved siden af folkepensionen. At man på pleje og alderdomshjemmene stjæler folkepensionen fra folkepensionisten gennem vanvittige priser for elendigt mad som folkepensionisterne pålægges at betale i dyre domme for selv.
Efterlønnen har vi selvfølgelig ikke råd til, når det viser sig at hele Østeuropa kan komme her og arbejde i en kort periode for siden at gå på efterløn, selvom de aldrig har været med til at betale til den efterløn danske arbejdere har sparet op til og som EU har givet dem ret til at modtage i Danmark. Og selvfølgelig er det nødvendigt at afvikle invalidepension, folkepension, varmetillæg og børnecheck til alle børn, når hele østeuropa pludselig kan få de velfærdsgoder her som de ikke kan få der hvor de kommer fra.
Pludselig ser vi visdommen fra Cepos – Fordi den er baseret på den forbandede EU traktat der pålægger et lille land at påtage sig ansvaret for invalidepensioner, børnecheck, førtids og folkepensioner til en enormr folkemængde fra østeuropa. Vi ville bare gerne have hørt hvorfor og på hvilket grundlag Cepos vurderede at det var så nødvendigt at afvikle velfærdssamfundet.
De økonomiske udgifter vi har i forhold til uintegrerede indvandrere og flygtninge, er intet i forhold til den grænseoverskridende kriminalitet der flyder ind over grænserne fra østeuropa og de EU love der gør hele det danske velfærdssamfund til et tag selv bord for alle østeuropas borgere.
Jeg kan derfor kun anbefale alle der er trætte af Lissabontraktatens indflydelse på vores velfærdssamfund og vores velfærdsydelser, at sætte deres kryds ved en EU kritisk politiker eller et EU kritisk parti ved næste valg. Så vi ad åre kan gøre os fri af EU som Norge og Schweitz er det.
http://www.kristeligt-dagblad.dk/artikel/385564:Danmark--EU-borgere-har-fuld-ret-til-dansk-velfaerd