Mange gode, borgerlige mennesker finder sig i, at de qva deres ofte tvungne medlemskab af en fagforening tilmed tvinges til gennem deres kontingentkroner at støtte de røde. Man er så latterlig meget til grin for sine egne penge.
Men er man ovenikøbet så dum og naiv, at man som borgerlig har valgt at være kunde hos firmaer som Alka og Arbejdernes Landsbank, der gennem de senere år har støttet fagbevægelsen med op mod en halv milliard kroner ... ja, så er man er godt, gedigent fjols.
Så kære læser - hvis du eller nogen du kender, som stemmer blåt, men som på nogen måde kan undgå at støtte de røde økonomisk, så gør noget ved det! Flyt bank eller forsikringsselskab.
Eller gå ned og gør din indflydelse gældende i din fagforening. Der sidder statistisk set omtrent halvdelen af medlemmerne og bliver taget i røven ved at deres blå penge bliver brugt til rødt griseri.