Er din virksomhed en ikke professionel operatør?

EU er begyndt at indse, at deres regeltyrrani er for omfattende for små virksomheder at opfylde

koraltop

04/11/2013

EU er begyndt at indse, at deres regeltyrrani er for omfattende for små virksomheder at opfylde.

Derfor har man f.eks. i frøbranchen indført et begreb der hedder "ikke professionelle operatører" - eller såkaldte "micro-virksomheder" / Nichevirksomheder.

De er defineret ved at have mindre end 10 ansatte og omsætte for mindre end 2 mio Euro.

Ligger ens virksomhed i den gruppe, kan man tilsyneladende ikke leve af det - og reglerne lempes derfor i nogle tilfælde, og man slipper for at efterleve visse krav og betale bestemte gebyrer.

I hele EU er ca 70% af virksomhederne micro-virksomheder - og det passer nok også meget godt i Danmark.

Mon man som ikke professionel operatør / Nichevirksomhed så også kan fritages for skatter og afgifter?

Det var et oplagt emne for Corydon... :-)

http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=3&cad=rja&ved=0CEEQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.agriculture.gov.ie%2Fmedia%2Fmigration%2Ffarmingsectors%2Fplanthealthandtrade%2FConsultationInfoNoteSaferFood30Jul13.docx&ei=f4x3Ut-bK-Hm7Ab2loHADw&usg=AFQjCNFQLUnHo9U1IJLFhTfR8O4m-DIG7w&sig2=XzQt5QAGS5ALnK-K2b3m0Q&bvm=bv.55819444,d.ZGU

Kilde: