Ekstra Bladet har aldrig været kønt at se på, og der har altid været rystende langt mellem deres egen og deres medarbejderes moral og så den moral, man måler andre på.
Her er det Venstres tidligere propagandamedarbejder, Sverre Quist, der kammer fuldstændig over, når han skriver, at Løkke har "massivt rod" i sine lønninger. Løkke modtager 30.000 kr. om året for at undgå at blive beskattet af sine frivillige donationer til Løkke-fonden. En helt urimelig situation som er afstedkommet af det rædselsfulde skattesystem, vi har. Men at det kan blive et problem for Løkke at modtage en tilbagebetaling af sine egne donationer for at undgå at blive beskattet af sit velgørende arbejde, kan da aldrig blive Løkkes "rod". At man ikke her og nu kan fortælle, hvad man har tjent på en given aktivitet, er der ved gud ikke nødvendigvis noget rod i.
Mon ikke journalisten i virkeligheden har et dårligt forhold til Løkke efter hans tid som Venstre-propagandist? I hvert fald er det lårklaskende morsomt, at EB selv har kaldt sin egen journalist netop dét.
Men det blad har ganske enkelt ikke skam i livet, når man har en journalist til blodtørstigt at forfølge Løkke, med et potentielt hævnmotiv. I hvert fald er det ret sandsynligt, at denne person har fået et los i røven efter en så skandaløs video. Og helt forudsigeligt har EB ingen problemer med bagefter at ansætte personagen.
SIDSTE NYT:
Journalisten fortsætter sine mærkværdige spekulationer, fuldstændig uden kilder til at dække for vinklen. Han virker mere og mere blodtørstig, så det kunne være interessant at få afklaret, hvad hans motiver mod Venstre er efter at han røg ud. Han skal ikke forbydes at dække Venstre efter at han har været ansat der, men der skal være en klar oplysning til læserne om den pågældendes baggrund og eventuelle motiver.