Ekspert: Medier betaler også dusører - Nationalt | www.b.dk

50

Ola_Hansen

25/11/2011

50.000 kroner for oplysninger, der kan fælde Ole Sohn? Ja ja, men medier betaler også dusører, påpeger ekspert.

- Det kan jeg ikke huske, er sket før.

Sådan lyder reaktionen fra Rune Stubager, lektor ved Aarhus Universitets Institut for Statskundskab, da han får at vide, at en privatperson har udstedt en dusør på 50.000 kroner for oplysninger, der kan fælde Ole Sohn som erhvervs- og vækstminister.

Men inden pressen går amok over dette umiddelbart lidt skøre påfund, indskyder Rune Stubager et men:

- Det er ikke i sig selv nyskabende, at der er en dusør på højkant på en offentlig person. I en lang periode har det jo været sådan, at visse medier vil betale for oplysninger og særligt billeder af kendte mennesker, siger Rune Stubager.

Han tilføjer dog, at "det nye" er, at det er en privatperson, der tilsyneladende er så optaget af Ole Sohns afgang, at han vil bruge 50.000 kroner på projektet.