DF: Det skal være mere attraktivt at gå arbejdsløs

Kristian Thulesen-Dahl (DF) er ude med et budskab om at arbejdsløse skal have flere penge

koraltop

26/08/2013

Kristian Thulesen-Dahl (DF) er ude med et budskab om at arbejdsløse skal have flere penge.

Dagpengesatsen skal altid, mindst være 2 år - og i krisetider mere.

Derudover ser KT gerne at dækningsgraden i starten af perioden er højere, så man ikke går så meget ned i løn når man bliver arbejdsløs. Det vil ikke få konsekvenser for om folk søger job med det samme eller ej, mener hen.

Dermed lægger KT op til at bruge endnu flere penge på passiv, offentlig forsørgelse - i stedet for alternativet: at bruge penge på at skabe de job, som skal sørge for at folk ikke har brug for den offentlige forsørgelse.

Samtidig mener KT at der gøres for lidt for de gamle og for meget for de unge - der skubber det grå guld ud af arbejdsmarkedet, som han siger. Den skyhøje ungdomsarbejdsløshed og de meget lave kontanthjælpssatser til folk under 25, siger dog noget andet.

Måske er det de ældre der mangler motivation?

Men konklusinen af KTs budskab er dog det samme: Det skal være mere attraktivt at gå arbejdsløs.

Hvor er det sørgeligt, at man kan købe sig til pladsen som Danmarks snart 2. største parti på den måde...

http://www.fagbladet3f.dk/nyheder/46d785acc5c34167ab880679a501fe2f-20130826-df-vil-altid-have-dagpenge-paa-mindst-to-aar

Kilde: