Dansk Flygtningehjælp: Regeringens asylstramning har ingen effekt - Politik | www.bt.dk

Dansk flygtnignehjælps generalsekretær Andres Kamm udtaler at regeringens "stramninger" på asylområdet ikke har haft effekt

Ikke angivet Ikke angivet,

11/06/2015

Dansk flygtnignehjælps generalsekretær Andres Kamm udtaler at regeringens "stramninger" på asylområdet ikke har haft effekt.

Det er yderst sjældent at blå blok kan få hjælp under en valgkamp af en pladderhumanistisk hjælpeorganisation, men Kamms udtalelser er guld værd for blå blok.

Hver gang Thorning nu taler om sine "stramninger" vil Løkke og Co. citere Kamm. For når en hjælpeorganisation støtter blå bloks pointe, så kan man fodre Thorning med denne kommentar til valget slutter.

Thorning har til gengæld et stort forklaringsproblem. Man bruger "asylstramninger" til at fremstå som strammerparti, mens der samtidig er stor uenighed mellem S og resten af rød blok, når der tales asylpolitik. Kamms Thornings straminger, er ikke andet end et retorisk figenblad, for at fremstå som strammer parti. Det figenblad har Kamm med sine udtalelser strippet Thorning for.