Betalingsringen, Berlin-muren, om København er et socialistisk misfoster. Det er en forkrøbling af privatbilismen, som socialisterne hader af et ondt hjerte og derfor gerne vil chikanere maksimalt.
Privatbilismen er et af de største individuelle frihedsgoder menneskeheden har set. Det kan de kollektivistisk indstillede socialister ikke rumme.
Alle frihedselskende mennesker burde derfor ikke lade sig intimidere til at eftersnakke de politisk korrekte fraser omkring miljø, fremkommelighed osv. Hvis samtlige biler i dette sekund forsvandt fra jordens overflade, så ville CO2-udledningen falde med ... ... gæt! ... ... 5%. Sølle fem procent. Det er en ufattelig lille pris at betale for det ekstreme frihedsgode privatbilismen er.
Hvorfor er der ingen politikere, der går ordentligt i brechen for privatbilismen? Ikke som små forlegne mini-socialister, der træder sig selv over tæerne mens de mumler noget om skatter, arbejdsnødvendighed, fodboldkørslen osv. DET ER ET GENERELT FRIHEDSGODE kære liberalt indstillede venner. Alle burde råbe det ud af vinduerne og demonstrere i gaderne mod det socialistiske chikane-projekt. Hvis der er køer, så VED folk det og vælger at indgå i dem af egen fri vilje i stedet for at tage kollektiv trafik ... af egen fri vilje! Det behøver vi ikke socialistiske kommisærer til at styre.
Den seneste diskussion i TV er det netop nu afsluttede Deadline i DR2. Hvorfor ser vi altid en ydmyg papnæse fra den borgerlige side, der mumler undskyldninger for at eksistere i stedet for en slagkraftig politiker, der sætter tingene på plads. De røde VED hvad de vil og tør slås for deres standpunkter. Har de borgerlige partier ingen repræsentanter med slag i bolledejen??