AFSLØRING: Departementschefer lever som kongelige med luksusbiler og privatchauffører

Fra Ekstra Bladet, onsdag, den 31

_slettet_bruger_14860 Ikke angivet,

31/12/2014

Fra Ekstra Bladet, onsdag, den 31. december 2014 (IKKE ONLINE):

Mens regeringen kræver besparelser, der går ud over sygehuse og børneinstitutioner, så bliver statens egne skandaleombruste departementschefer forgyldt med tårnhøje lønninger, bonus og fri bil med privatchauffør.

Departementschef i Statsministeriet Christian Kettel Thomsen tjener for eksempel mere end to millioner kroner om året og har de seneste to et halvt år fået 300.000 kroner i bonus. Herudover bliver han kørt rundt af en privatchauffør i en kæmpe Mercedes S 350 CDI til 1,7 mio. kr. Den skattefri ordning koster borgerne 230.000 kr. om året plus udgifter til chauffør.

Departementschefen i Statsministeriet tjener således væsentlig mere om året i løn end sin chef, statsminister Helle Thorning-Schmidt (S), og han er ikke alene om at blive forgyldt.

Fire departementschef-kolleger har tilsvarende høje lønninger og bliver standsmæssigt fragtet rundt med privatchauffør i luksusbiler af mærket Audi A8, 3.0 Tdi til 1,6 millioner kroner.

Det oplyser Moderniseringsstyrelsen til Ekstra Bladet.

Professor i økonomi og ledelse på Aalborg Universitet Anders Drejer undrer sig over, at det lige akkurat er de fem departementschefer, som skal have privilegiet med bil med privatchauffør.

- Man kan jo spørge sig selv, om det er en klog måde at bruge dine og mine skattekroner på. Det er jo en temmelig dyr ordning, medmindre de kører rigtigt meget, og det tvivler jeg på. Ofte kører de vel med i ministerbilen.

Den faglige begrundelse for, at det lige er de departementschefer, som skal have bil med chauffør, gad jeg også godt at høre, siger han.

Lavede løgnehistorie

Departementscheferne lever normalt et tilbagetrukket liv langt fra det politiske rampelys, men det seneste års tid er de igen og igen dukket op i avisernes overskrifter, fordi de har været involveret i forskellige skandalesager.

Den største har uden tvivl været den nyligt forflyttede departementschef Anne Kirstine Axelsson, der konstruerede en løgnehistorie til Folketingets Retsudvalg for at forhindre, at de kom på tur til Christiania, og efterfølgende hævdede over for en undersøgelsesdommer, at hun intet erindrede om løgnen. På trods af en degradering fra Justitsministeriet til Kirkeministeriet modtager hun stadig en bonus for sit arbejde.

Det får bonussen på 100.000 kroner for folketingsåret 2012-2013 til at virke som en julegave mere end en reel bonus, mener professor Anders Drejer.

Skrevet af KRISTIAN KORNØ OG THOMAS GÖSTA SVENSSON  ©2014 Ekstra Bladet – Alle Rettigheder Forbeholdes

Kilde: