Politiken afslører med et usædvanligt klarsyn, at deres statsminister mangler politisk kurs, og Henrik Qvortrup supplerer med en knivskarp analyse, som konkluderer, at stemmevandringen fra rød til blå blok skyldes, at vælgerne er skuffede. (Hvad skulle forklaringen ellers være?)
Man behøver ikke være hverken redaktør eller erfaren politisk kommentator for at se, at regeringen mangler både kurs og lederskab. Regeringen er præget af intern uenighed, og det er tydeligt, at man før valget var enige om at ville i regering, men ikke om hvad man ville med regeringsmagten. De har ikke overblik over situationen, og sidst, men ikke mindst, så har de ikke noget der bare minder om en plan for hvordan de skal komme ud af moradset.
Resultatet er at Helle Thorning konstant taler om de store reformer, der skal gennemføres i nærmeste fremtid. Ingen aner imidlertid hvad indholdet af reformerne bliver, og regeringens løfter ikke bare en flig af sløret. I stedet messer de deres nye mantra om at reformerne bliver lagt frem når regeringen er klar - og at det bliver godt!
Der er ikke noget nyt i regeringens manglende beslutsomhed og handlingskraft. Man behøver ikke at gå længere end til Helle Thornings program for de første 100 dage, for at konstatere dette: Et vigtigt punkt var betalingsringen, som Helle Thorning garanterede allerede inden regeringsgrundlaget var på plads. Betalingsringen er som bekendt skrinlagt. Et andet afgørende vigtigt punkt i 100-dages planen var trepartsforhandlingerne, som skulle i gang allerede i november. Vi venter stadig, og det er usikkert om der kommer reelle trepartsforhandlingerne, og endu mere usikkert om de fører til noget.
Meget tyder på at Helle Thorning personlige kurs ligger hende mere på sinde end landets: Hun fører sig frem på Europas bonede gulve, hvor hun forsøger at give det indtryk, at Danmark spiller en rolle i de økonomiske forhandlinger. I praksis er hun mødeleder og referent. Hun optræder med udelt begejstring i royale arrangementer - og i dagens Berlinske kan man læse, at hun har spist middag privat med Kronprinsesse Mary - en anden opkomling, der som Helle er ude af sin egen liga. Det eneste Helle ikke får tid til er at regere landet.