RØD PROPAGANDA: sådan fremstilles BØRNEINSTITUTIONEN som et ATTRÅVÆRDIGT GODE...

Der er mange måder at få skidt til at ligne kanel

Ane_Kirkensgaard

02/05/2012

Der er mange måder at få skidt til at ligne kanel.

Tag nu bare institutionaliseringen af børn, som har gjort så mange børn syge og som har ændret Danmark til en stat uden civilsamfund.

For de fleste forældre er institutionaliseringen af børn et nødvendigt onde, og jeg tror at hvis alt andet var lige, så ville rigtig mange forældre hellere undvære pædagogernes "behjertede" indblanding i familiens dagligdag - og passe børnene selv.

Så hvordan skal en stakkels socialdemokrat så sælge ideen om institutionalisering til befolkningen? Hvordan kan en forhippet socialist få befolkningen til at købe mere af den samme vare?

Hvordan får man institutionaliseringen af børn til at ligne et attråværdigt gode?

Svaret er VED (endnu mere) URETFÆRDIGHED!

Det er derfor - og ikke af andre årsager - at den socialdemokratiske børne- og ungeborgmester Anne Vang, nu kører frem med at institutioner i "rige" kvarterer skal have færre pædagoger og midler end institutioner i "fattige" kvarterer.

På den måde får hun skabt en "debat" i medierne hvor 2 grupper slås om pædagogerne.

Og VUPTI: pædagogerne ligner et attråværdigt gode.

Ærgerligt med al den magt og misbrug der er i det danske samfund.

Vi burde være et frit folk med en dagligdag i et ægte civilsamfund.

I stedet er vi blevet politiske brikker.

Anne Vangs udmelding er ikke andet end socialistisk del-og-hersk-strategi: lad dem dog slås lidt om det i medierne, så DEN SOCIALISTISKE VARE kommer til at ligne et attråværdigt gode.


FØJ!

Mvh Ane K Due

Kilde: