Niqab-kvinder i undersøgelse: Det er vores eget valg at dække os til

Da debatten om burka-forbud eller ikke burka-forbud rasede på sit højeste, sagde bl

obo

19/01/2010

Da debatten om burka-forbud eller ikke burka-forbud rasede på sit højeste, sagde bl.a. Socialdemokraternes politiske ordfører, Henrik Sass Larsen, at han ikke havde fantasi til at forestille sig, at kvinder frivilligt ville trække i en burka eller en niqab. Men ifølge de syv kvinder, som er blevet interviewet til regeringens burka-rapport, er det netop, hvad de har gjort. Det fremgår af rapporten.

"Alle kvinderne understreger, at det er deres eget valg og deres egen beslutning at iklæde sig niqab. Ingen af dem bruger forklaringer som, ´det plejer man´, ´det gjorde de andre´ eller ´det er traditionen´. Tværtimod er det vores opfattelse, at disse kvinder efter grundige overvejelser – og nogle gange på trods af omgivelsernes reaktioner – vælger at dække ansigtet," kan man læse i rapporten.

Statsminister Lars Løkke Rasmussen valgte alligevel i dag at udtrykke modstand mod burkaer og antyde, at regeringen er på vej med et forbud, som i hvert fald skal gælde for landets skole- og gymnasielærere. Løkke begrundede ikke primært sin modstand mod niqab-bærende lærere med hensynet til kvindefrigørelsen i muslimske familier, men med hensynet til eleverne.

"Den danske skoleelev, der måtte opleve at blive undervist af en person, som man ikke kan se, hvem er, det vil være en dansk skoleelev for meget. I den praktiske sammenhæng er det lige meget, om det sker i 17 klasser eller kun i én klasse. Det afgørende er fænomenet og menneskesynet og de værdier, det hviler på - det vil vi bekæmpe. I forhold til om vi vil acceptere, at man kan undervise iført sådanne klædedragter, eller om vi vi acceptere, at man kan lade sig eksaminere i sådan noge klædedragter, der er spørgsmålet om, hvor mange studerende, der går i niqab, sådan set ikke relevant," sagde Lars Løkke Rasmussen på sit ugentlige pressemøde i dag.

Et generelt burkaforbud udelukkede han dog:

"Jeg kan ikke tage retten til, at man formummer sig, væk. Hvis man vil gå en tur i Bernstorffsparken i burka eller i fastelavnskostume eller noget andet, så har jeg ikke fantasi til at forestille mig, at vi skal lovgive imod det. Men jeg ønsker da ikke, at mine børn kommer i en situation, hvor de skal undervises af lærere, de ikke kan fornemme."

Kilde: