Bange for fremtiden

Som det vil fremgaa af mit tastatur sidder jeg i udlandet og skriver denne kommentar, ikke fordi jeg er skatte spekulant (selv om det i sig selv er...

GWT

23/08/2011

Som det vil fremgaa af mit tastatur sidder jeg i udlandet og skriver denne kommentar, ikke fordi jeg er skatte spekulant (selv om det i sig selv er nok til at soge andre graesgange) men fordi jeg i mange aar har fundet DK for smaat til virkelig at gore en forskel, isaer med min uddannelse.

Jeg er af forskellige grunde stadig Dansk statsborger og bosiddende i Danmark, men har valgt at folge reglerne til punkt og prikke og dermed teoretisk set blevet begraenset skattepligtig i Danmark. (teoretisk set er fordi min revisor saa sent som idag kunne berette om total forvirring i Skat's vurdering omkring skattefastsaettelse, idet Stephen Kinnock ser ud til at have faaet positiv saerbehandling i forhold til andre i lignende situation)

Jeg er en af dem der tror paa velfaerdsstaten i den oprindelige form, dvs at vi ikke taber nogen paa gulvet, tager os af de svage, tilbyder god og gerne super uddannelse, sikrer offentlig transport ogsaa til de tyndt befolkede omraader, alt sammen i en aura af ansvar og pligt i stedet for rettigheder og tvang.

Jeg mener ikke at progressiv indkomstskat over 40% er de flittige vaerdigt, og mener ikke at hovedlose rettigheder er samfunds tjenestelige.

Naar familier til aeldre klager over manglende stovsugning eller samtale, burde de se sig selv i ojnene og sporge om de ikke selv skulle vaere der for deres foraeldre eller paarorende.

Vores skattesystem giver en perfekt undskyldning til ikke at deltage, vi har enten ikke tid, energi eller raad til det da vores netto indkomst levner for lidt eller tvinger os i arbejde selv om vi maaske ville vaere lykkeligere med 'en indtaekt i stedet for to.

Jeg er tilhaenger at der - med forstaaelse in mente - bliver lavet et personligt regnskab over alle i DK hvor man udregner hvem og hvor meget der bliver bidraget / ligger til last, i samfundet i en levealder.

Er det deprimerende, groft, ydmygende, barsk og associalt .......... ja, men ikke desto mindre vil det maaske skabe en aabenbaring for dem der bidrager og koster samfundet og dermed skabe en fornyet ydmyghed over begge dele.

Danmark er langt over graensen i forstaaelse for hvordan man betaler forbrug, vi tror det kommer af sig selv, og fokus er paa at sikre udbytte i stedet for at bidrage.

Naar alle har fingrene i pengekassen kan man ikke fortaenke de saakaldte rige i at spekulere i at begraense hvordan man udlodder rovet, i stedet burde de velstaaende have en interesse i at bidrage til samfundet og enhver uden arbejde at tilstraebe at blive en yder.

Dette er utopi idag, det medgiver jeg, men ikke desto mindre bliver det en realitet naar vi som samfund har presset citronen for meget og de mest bidragende forlader landet.

S og SF tror stadig vi kan leve af at klippe hinanden, og i kriser klipper vi bare mere, og det er absolut tryghedsskabende blandt de mennesker der ikke onsker at se realiteterne i ojnene, hvilket igen er mere end 50% af befolkningen.

Omvendt har V on C stimuleret denne vaelgergruppe ved at abdicere alle anstaendige borgerlige vaerdier, hvilket var prisen for at faa magt, men ikke mod.

I midten af dette indlaeg fik jeg en opringning fra en person der soger job som fraflytter fra Danmark, hn er humanist og jeg kunne ikke lige forstaa hvad det kvalificerer som arbejde, men fandt ud af der er mange universitets forklaringer ....... bare google humanist.

Anyway forsaettelse folger efter soevn

Ok sovet godt og har et par tilfojelser, kan se at jeg ikke har behersket det skrevne ord og der er en del forvirring omkring budskabet.

Den uddannelse der har gjort det vanskeligt for mig at praktisere min interesse og passion omkring forretning i Danmark er: Real Eksamen, faktisk den sidste i Kongeriget Danmark.

En Real Eksamen er ikke just en perle at haefte paa dit CV, og i Danmark kraeves mindst en CandMerc for at blive til noget i internt salg.

Naa men via udlandet er det lykkedes mig at opretholde en lonning hoj nok til at blive et target for HTS med misundelses - nej undskyld - millionaer skat, de seneste 15 aar.

For et par aar siden oprettede jeg af forskellige grunde (meget idealistiske kan jeg tilfoje) et Aps i DK og jeg har nok 10.000 gange fortrudt dette da det tager al min tid at svare paa skats henvendelser, raportinger, elevafgifter, affaldsafgifter, socialistisk - nej undskyld - solidarisk barsel afgift. Dertil kommer gebyrer for  for-sent raporteret Moms, afmelding af medarbejdere osv, de seneste penge har jeg indbetalt trods det faktum at det var Skats systemer der var nede (vist nok noget med strejke i CSC eller noget) men kloge revisor siger man hellere maa betale, det gor livet nemmere, OG DETTE ER EN BORGERLIG REGERING?????????

Danmark er en skandale og flere paa 180 grader taler om dette, men det er aabenbart ikke naaet ud til de almene Danskere endnu ........ eller osse lukker folk bare ojnene, hvad ved jeg.

HTS/Kinnock sagen med special behandling gor os til en korrupt banan republik, hvordan kan dette ske i vores land?????

Vi ser i statestikker at vi er det mindst korrupte land i verden, hvorfor tager disse undersogelser ikke fat i en Thorning sag (har iovrigt en del flere sager i arkiverne) som er aabentlyst korrupt. 

Ville oprigtigt onske der var noget jeg kunne gore for DK inden vi rammer afgrunden, ,men er ikke sikker paa hvad det skulle vaere, tager dog gerne forslag.

Kilde: