Farshad Kholgi har fuldstændig ret, når han skriver at de eneste steder, hvor debatten blev undertrykt, var i de dikatatoriske lande. Der hvor man ikke havde ret til at have den forkerte mening. I dag er det forkert at have samme holdning som DF, i hvert fald hvis det står til Hentik Sass Larsen (S) og Anita Bay Bundegaard ( politiken )
De vil have DF til at være selvransagende i kølevandet på terroren i Oslo.
Jeg vil opfordre dem til at se sig i spejlet og tage alle sine tilhængere med sig. For de er ingen som taler grimmere og sviner andre til, end deres egne. Man behøver blot at se i bogen "Onskabens Ikon" ( Geoffrey Cain ) for bl.a at se de mange hadefulde tegninger af Pia Kjærsgaard, mange er fra Politiken.
Ingen er blevet svinet mere til end Pia Kjærsgaard, og hvis man ønsker en god tone i debatten, kunne man jo starte her.
Men at lægge låg på ytringsfriheden og begrænse debatten, vil føre til mere terror og oprør. Censur er en skidt ting, og man behøver kun at se på Farshad Kholgis inlæg for at se, hvad den slags fører med sig.