Rigets tilstand. Jeg forstår det ikke - Hjælp mig venligst!

Hej allesammen

schleckel

01/02/2012

Hej allesammen. 

Idag på politikkens hjemmeside kan man læse at Danmark skal være gavebod for Somalia og på Berlingerens hjemmeside kan man læse at Danmark også forærer et par millioner til trængte enmandstelte.

Nu vil jeg rigtig gerne vide hvorfor Danmark agerer helårsjulemand (forærings-Allah, hvis nogen mener vi skal pensle det ud for religiøse klovner) på trods af at vi skal spare på ALTING?

Jeg kan simpelthen ikke forstå, hvorfor der brokkes over underskud til venstre og kastes med penge til højre. 

Bevares, jeg er ikke idiot, så forklaringer omkring budgetter øremærket til A og B kan jeg ikke bruge til en fløjtende fis - Jeg vil bede om et dybdegående, fornuftigt argumenterende, konkret svar - der svarer på mit ovenfor stillede konkrete spørgsmål. 

Kom glad allihoppa og fortæl hvorfor det kan lade sig gøre at ovenstående paradigme overhovedet eksisterer.... 

Kilde: